Hemşirelere ceza gibi atama: “Su var mı, tuvalet nerede? sorularına cevap verin”

Manisa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde hemşirelerin görev yerlerini değiştirerek, acil kapısında kurulan masada halkın sorduğu “Su var mı, tuvaletler nerede, kantin var mı?” gibi soruları yanıtlamasını istedi.

Manisa’da 2 ay önce göreve başlayan İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde hemşirelerin görev yerlerini değiştirdi. Yapılan değişikliklerde hastanenin acil girişinde bir masa kurularak, hemşirelerin yurttaşların sorularını cevaplandırılması istendi. Hiçbir tıbbi bilgi gerektirmeyen sorular için oturtulan sağlık çalışanlarına “Su var mı, tuvaletler nerede, kantin var mı gibi?” sorular soruluyor.

‘Akıl almaz görevler’

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Manisa SES Şube Sekreteri Hilal Bingöl, sağlık emekçilerinin pandemiyle birlikte sorunlarının arttığını belirterek, gün geçtikçe ağır çalışma koşulları, hastalıklar, kayıplar ve yok sayılmanın acısını yaşadıklarını belirtti. Şimdi de anlamsız, gereksiz ve etik dışı görevlendirmelerin yapılmaya başlandığını aktaran Bingöl, “İlimizde pandeminin ağır yükünü çeken Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçisi arkadaşların dayanacak gücü kalmadı. Ancak son günlerde sağlık emekçilerinin aklıyla dalga geçercesine görevler veriliyor” diye belirtti.

Hemşireler tuhaf soruları cevaplıyor

Bingöl, Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin acil girişinin dışında masada hemşirelerin oturtularak yurttaşların sorularını cevaplandırılmasının istenildiği belirterek, “Su var mı, tuvaletler nerede, kantin var mı gibi? Bir hemşire sırf bu soruları yanıtlamak için orada oturtuluyor ama bir taraftan da aşılar için hemşire yetersizliği söz konusu” diye kaydetti.

‘Muhatap yok’

Kent genelinde vaka sayılarının arttığına dikkati çeken Bingöl, “Yoğun bakımdan hemşireler aşı birimine görevlendiriliyor. Bu nasıl bir anlayıştır ki biz akıl erdiremiyoruz. Bu görevlendirmelerin 2 ay önce göreve başlayan İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş tarafından yapıldığını öğrendik. Sendika olarak görüşme için randevu talep ettik ancak tarafımıza olumlu bir dönüş yapılmadı. Yine aynı konuyla ilgili Merkez Efendi Devlet Hastanesi başhemşiresi ile görüşme yapılıp sorun iletilmiş ancak oradan da çözümle ilgili adımlar atılmamıştır” sözlerine yer verdi.

‘Derhal son verilmeli’

Bingöl, bu akıl almaz görevlendirmelerin derhal sonlandırılmasını isteyerek, sonbahar ile birlikte yeniden zorlu bir sürece girecek sağlık emekçilerine gerekli desteğin şimdiden sağlanmasını istedi.