Her kente Üniversite açıldı ama 273 bölümde öğretim üyesi yok

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde üniversite sayısıyla övünen AKP Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir’e yanıt veren İyi Parti Milletvekili Şenol Sunat, 273 bölümde öğretim üyesi olmadığını söyledi. 

Sakarya Üniversitesinde öğrenciler.

Meclis Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine dair konuşan AKP milletvekilleri, eğitimde yaşanan sorunları görmezden gelerek, hiçbir sorunun olmadığını iddia etti. AKP’lilerin söylemlerine karşılık söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İYİ Parti milletvekilleri, iktidara tepki göstererek, sorunların içinden çıkılmaz boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

“Her kente Üniversite açtık”

Pandemi döneminde Türkiye’nin uzaktan eğitim konusunda Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeden daha hazırlıklı olduğunu savunan AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) 8 milyon öğrenciye ve 1 milyon öğretmene hizmet verdiğini belirtti. AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ise “2002’de biz iktidara geldiğimizde 53 tane üniversite vardı, bugün 129 üniversiteye çıktı” dedi. 

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün, “Düşünmeyen, tartışmayan, sorgulamayan üniversiteler” demesi üzerine Özdemir, “Nitelikle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” yanıtını verdi.

273 Üniversitede öğretim üyesi yok

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, AKP’li Özdemir’e üniversite sayısıyla övünmesine şu sözlerle yanıt verdi:

“Marifet açmak değil, marifet üniversiteleri kaliteli hâle getirmek, marifet üniversiteden çıkanları meslek sahibi etmek demek. Böylelikle siz güya işsizliği öteliyorsunuz üniversite öğrencileriyle.”

“Gençlerimiz, üniversite mezunu olup işsiz kalmaları yetmezmiş gibi bir de aldıkları KYK borçlarının 2 katına çıktığını görüyorlar.”

“Genç işsizliğin yüzde 35-40’lara dayandığı ve büyük çoğunluğunun üniversite mezunu olduğu düşünüldüğünde; aslında iktidar milletvekillerinin başlarını önlerine eğmeleri gerekiyor.”

“Plansız, programsız bölümler açıp mezun ettiğiniz gençleri ortada bırakan bir sistem nasıl sürdürülebilir bunu düşünmeniz gerekiyor.”

“Hiçbir öğretim üyesi olmayan, aynı tip fakülte, öğrenci ve onlarca bölüm var, yine -basına yansıdığı kadar- 273 bölümde hiçbir öğretim üyesi yok. Hiçbir gelişmiş ülkede böyle bir plansızlık ve programsızlık ve adaletsizlik görmek mümkün değil.”

MA