Hindistan’da ağır Covid-19 hastaları için ‘Remdevisir’ ilacına onay

Hindistan’da durumu ağır Covid-19 hastaları için ABD’li Gilead Sciences ilaç şirketinin ürettiği “Remdesivir” adlı antiviral ilacın kullanımının onaylandığı bildirildi. 

The Indian Express gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan Genel İlaç Denetim Kurumundan (DCGI) yapılan açıklamada, durumu ağır Covid-19 hastaları için Remdesivir’in acil durumlarda ve sadece 5 gün boyunca verilmesi koşuluyla kullanımına izin verildiği belirtildi. 

İlacın uzun kullanımında faydası yok

Öte yandan, Merkezi İlaç Standartı Kontrol Örgütünün (CDSCO), ölüm oranının artmasında potansiyel risk taşıdığı ve daha uzun kullanımda herhangi bir faydalı etkisi olmadığı gerekçesiyle ilacın 10 gün kullanımına karşı olduğu kaydedildi. 

FDA acil durumda kullanımına onay vermişti

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 1 Mayıs’ta, Gilead Sciences ilaç şirketinin ürettiği Remdesivir’in Covid-19 tedavisinde “acil durum kullanımına” onay vermişti. 

Firma, 13 Mayıs’ta, 4 Hindistan ve 1 Pakistan firmasıyla Remdesivir’in üretimi ve dağıtımında anlaşmıştı. DCGI, kamuya ait ve özel hastanelerde üçüncü aşama klinik deneme yürütmek üzere izin vermişti.

Klinik deneyler sonucu şimdiye kadar sadece Remdesivir’in Covid-19 hastalarının tedavi sürecini 15 günden 11 güne düşürme yönünde fayda sağladığı belirtiliyor.

Vaka sayısı 200 bine yaklaştı

Öte yandan Worldometer internet sitesindeki son güncel verilere göre; Hindistan’da vaka sayısı 199 bin 757’e yükselirken can kaybı ise 5 bin 612’ye ulaştı.

Kaynak: AA