HRW: Salgın çocuklarda daha yıkıcı etki yaratabilir

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Covid-19 salgını nedeniyle iş ve gelir kaybıyla oluşan ekonomik güvensizliğin, çocuk işçilik, cinsel istismar ve çocuk evlilik oranlarını artırabileceğine dikkat çekti.

Karantina sürecinde aile içi şiddet vakalarında da artış yaşanabileceğine vurgu yapan HRW, hükümetlere çocukları korumak için acilen harekete geçme çağrısı yaptı.

Bangladeş’te bulunan Sadarghat Lansman Terminalinde COVID-19’a karşı koruyucu bir önlem olarak anti-bakteriyel sabunla el yıkayan bir çocuk.  © 2020 AP Images aracılığıyla Zabed Hasnain Chowdhury / Sipa USA

HRW tarafından yayımlanan “Covid-19 ve çocuk hakları” başlıklı raporda, virüsün çocuklarda, diğer yaş gruplarına göre daha az semptom ve daha düşük ölüm oranına sahip olmasına rağmen daha yıkıcı etkiye sahip olabileceği ortaya kondu.

‘Dünya genelinde 1,5 milyardan fazla öğrenci okula gidemedi’

Salgın nedeniyle dünya genelinde 1,5 milyardan fazla öğrencinin okula gidemediğinin hatırlatıldığı raporda, eğitime uzak devam edilmek istense de dünyada öğrencilerin yarısının internet erişimi olmadığının altı çizildi.

‘Çocuk işçilik, cinsel istismar ve çocuk evlilik oranları artabilir’

Raporda, iş ve gelir kaybıyla oluşan ekonomik güvensizliğin, çocuk işçilik, cinsel istismar ve çocuk evlilik oranlarını artırabileceği belirtilirken, karantina sürecinde aile içi şiddet vakalarında da patlama yaşanabileceğine işaret edildi. Salgında ailesini kaydeden çocukların istismara açık hale geldiğine de dikkat çekildi.

Raporda, mülteci kamplarında, gözaltı merkezlerinde, yetimhanelerde ve diğer kurumlarda tutulan milyonlarca çocuğun da önlem alınmazsa salgından etkilenebileceğine vurgu yapıldı.

‘Hükümetler çocukları korumak için acilen harekete geçmeli’

HRW Çocuk Haklarını Koruma Direktörü Jo Becker, Covid-19 krizinin çocuklara getirdiği risklerin çok büyük olduğuna dikkati çekti. “Hükümetler pandemi sırasında çocukları korumak için acilen harekete geçmeli.” diyen Becker, hükümetlerin aynı zamanda kriz sona erdikten sonra çocuk haklarını en iyi nasıl koruyacaklarını da düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

AA – ANKARA