İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şişli istifa etti

Kadın çalışanlara hakaret ettiği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şişli, görevinden istifa etti.

Şişli, istifa dilekçesinde “soruşturmanın selameti” için görevinden uzaklaştırılmasını istedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli – AA

İBB Büyükşehir İstanbul Meslek Edindirme Kursları’nda (İSMEK) çalışan kadınlara hakaret ettiği iddia edilen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli görevinden istifa etti. İddialarla ilgili daha önce kendi talebiyle hakkında soruşturma başlatılmasını isteyen Şişli’nin, istifa dilekçesini 8 Şubat’ta verdiği belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclis toplantısında Şişli’nin istifa dilekçesi verdiğini belirterek, dilekçeyi okudu. Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Tarafımı ve kurumumu hedef alan asılsız iftiraların kamuoyu oluşturma çabalarıyla, belediyemizin kurumsal kimliğini yıpratma çabalarının boşa çıkarılması ve masumiyetimin kanıtlanması için 3 Şubat 2020 tarihinde tarafıma soruşturma açılmasını talep etmiş bulunmaktayım. İş bu soruşturmanın selameti açısından, soruşturma süresince görevimden uzaklaştırılmam hususunu tensiplerinizi arz derim.”

İmamoğlu, “Şu anda Meltem hanımın istediği şahsi anlamda ona yükletilen suçların, sürecin en doğru şekilde sorgulanması ve yargılanması.” dedi.

Ne olmuştu?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin, düzenlenen bir toplantıda İSMEK bölge sorumlusu kadınlara hakaret ettiği, onlara yönelik aşağılayıcı sözler sarf ettiği ve sonrasında çalışanların işlerine son verdiği iddia edilmişti. İmamoğlu, iddialara ilişkin 31 Ocak itibarıyla süreci kurum içerisinde incelediklerini belirtmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da, inceleme için müfettiş görevlendirmişti. İSMEK bölge sorumlusu 14 kadın da hakaret iddiasıyla Şişli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.