İHD’den Grup Yorum’a kınama

Grup Yorum tarafından eski üyeleri Dilan Ekin’e yönelik olarak yapılan açıklamaya ilişkin İnsan Hakları Derneği tarafından kınama metni yayınlandı.

Geçtiğimiz günlerde Grup Yorum tarafından ölüm orucu talebini reddeden ve Grup Yorum’dan farklı düşündüğünü belirten Dilan Ekin, grup tarafından açıkça hedef gösterilmişti.

Kamuoyunda çokça tartışılan ve Grup Yorum’u eleştiren açıklamalara İHD’den de destek geldi.

İHD Kadın Komisyonu, Grup Yorum’u kınayan bir metin yayınladı. İHD’nin metninde Grup Yorum’un açıkça kınandığı ve müziğin militer amaçlar için kullanılamayacağı belirtildi.

İHD’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Grup Yorum tarafından yapılan ve bir kadını şiddete açık bir hedef haline getiren açıklamayı son derece tehlikeli buluyor ve kınıyoruz. Öncellikle, müziğin militer amaçlar için kullanılmasını, “notaların komutanları” gibi kavramların kullanılmasını müziğe ve müzisyenlere yapılmış bir haksızlık olarak değerlendiriyoruz.

Grup Yorum’un, yaptığı açıklamada artık kendileri gibi düşünmeyen Dilan Ekin açıkça hedef haline getirilmiştir. Dilan Ekin için “Gördüğünüz yerde yüzüne tükürün, lanetleyin” gibi kavramların kullanılmasını insan hakları savunucusu kadınlar olarak kınıyoruz ve protesto ediyoruz.

Kadınlar hem kamusal alanda hem de özel alanda şiddete maruz kalıyorlar. Maalesef ki kendilerine “muhalif” diyen kesimler de kadına yönelik şiddet konusunda egemenlerden ve muktedirlerden farklı olamayabiliyorlar.

Bir kez daha yaşamın tüm alanlarında kadına yönelik şiddete karşı tavrımızı sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

Yeni1Mecra