CHP: Berberoğlu’nun hakları çiğnenmiş, AYM yok sayılmıştır

Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu kararını yok sayarak yeniden yargılanmasının önünü kapatan Yerel Mahkeme’ye yönelik eleştiriler devam ediyor.

Faik Öztrak

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği haklarının çiğnendiğini ve AYM’nin yok sayıldığını belirtti.

Öztrak’ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

  • “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı aslında görev suçudur. Bu çerçevede Hakimler ve Savcılar Kurulu daha önce birçok olayda yaptığı gibi bu defa da burada resen hareket geçmelidir.”
  • “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinin milletvekili arkadaşımız Enis Berberoğlu’yla ilgili kararını yok saydı.”

“Herkes Anayasa’ya uymak zorunda”

  • “AYM, ‘Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğiyle ilgili hakları çiğnenmiştir.’ demesine rağmen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Ben buna uymam.’ diyor ve ‘Yeniden bir yargılama yapılmasına da gerek yoktur.’ hükmüne varıyor. 

“Yerel Mahkeme görev suçu işlemiştir”

  • “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı aslında görev suçudur. Bu çerçevede Hakimler ve Savcılar Kurulu daha önce birçok olayda yaptığı gibi bu defa da burada resen hareket geçmelidir.”

“Adalet çürürse beka sorunu başlar”

  • “Devletin temeli adalettir. Adalet çürürse işte ikide bir bahsedilen beka sorunu orada başlar. Şunu açıkça görmemiz lazım; bu ülkede hukuk devleti zayıf düştükçe, demokrasi zaafa uğratıldıkça milletin cebi de boşalmaktadır. 

TIKLAYIN: Yerel Mahkeme AYM kararına uymadı, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına izin vermedi

TIKLAYIN: Kılıçdaroğlu’ndan Yerel Mahkeme tepkisi: Orada çürüme var

Haber Merkezi