İktidara yakın medyanın hedef gösterdiği Özel: Korkmuyoruz bir kelime eksik konuşmayacağız

CHP Grup Başkanvekili Özel, iktidar partisine yakın medya gruplarının, partisini ve şahsını terörle ilişkilendirmeye çalıştığını belirterek, “Bir kelime eksik konuşmayacağız, bir santim eğilmeyeceğiz, bir adım geri gitmeyeceğiz.” dedi.

Özel, “Sarayın muhalefeti sindirmek için psikolojik operasyon aletine dönüştürdüğü medya gruplarından korkmuyoruz.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Milletvekili Yunus Emre ile birlikte İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Milletvekili Emre hazırladığı “Demokrasi Raporu”nu sundu. Özel, daha sonra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin açıklamalarına değinen Özel, “ABD’nin iç siyasi çekişmelerinde Türkiye’nin bir siyasi hesaplaşmanın argümanı olarak kullanılıyor olmasından son derece rahatsızız. Türkiye’ye husumet duyan bir dil ve bilinçaltıyla söylenmiş bir sözdür. Uluslararası nezaket sınırları aşılmıştır. Türkiye ve ana muhalefet partisi olarak büyük üzüntü duyuyoruz ve ABD’ye rahatsızlığımızı iletiyoruz.” dedi.

‘Türkiye şamar oğlanına dönmüştür’

Bunların hepsinin Türkiye’nin dış politika yürütümü açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirten Özel, “Ve Türkiye kamuoyuna da Dışişleri Bakanı ve ülkeyi yöneten Tayyip Erdoğan tarafından hesabının verilmesi gereken durumlardır. Bu nasıl iyi ilişkilerdir ki Türkiye, ABD’de iç siyaset malzemesidir ve şamar oğlanına dönmüştür. Kabul etmek mümkün değildir.” diye konuştu.

‘HDP’ye yönelik operasyonu eleştiren herkese saldırılıyor’

HDP’ye yönelik operasyona ilişkin olarak dün yaptığı açıklamayı anımsatan Özel, şunları ifade etti:

“6 yıl sonra nasıl bir aydınlanmaysa, hangi yeni delillerle o dönemin MYK üyesi olmaları bahane edilerek, siyasetçilerin apar topar evlerinden toplanarak bir siyasi operasyona alet edildiğini ifade etmiştik. Yeni delilleri kamuoyunun bilmesinin hakkı olduğunu ifade etmiştik. AKP ve MHP’nin yetkilileri tarafından son derece saldırgan üslupla siyasete alet edilen bu operasyonu eleştiren herkese saldırılıyor.”

‘Biz bir santim eğilirsek siz Türkiye’ye diz çöktüreceksiniz’

İktidar partisine yakın medya gruplarının, akıl almaz bir biçimde fotomontaj resimlerle saldırıp, terörle partilerini ve şahsını ilişkilendirmeye çalıştığına dikkat çeken Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Bu küstahlığın, hadsizliğin, terbiyesizliğin hesabı kanun önünde sorulur. Yapılan işin gazetecilik olmadığı, utanç verici bir iş olduğu ortadadır. Bunun adı gazetecilik değil. Bunun hesabı sorulur. Hepsinin gözünün içine baka baka söylüyorum. Bir kelime eksik konuşmayacağız, bir santim eğilmeyeceğiz, bir adım geri gitmeyeceğiz. Biz bir santim eğilirsek siz Türkiye’ye diz çöktüreceksiniz. Buna izin vermiyoruz. Korkutmak için yaptığınız, sindirmek için yaptığınız her hadsizliğe karşı, size meydan okuyoruz. Cürmünüz kadar yer yakamazsınız. Sarayın muhalefeti sindirmek için psikolojik operasyon aletine dönüştürdüğü medya gruplarından korkmuyoruz.”

‘Özgür basın susturulamaz’

RTÜK’ün Halk TV için verdiği 5 günlük yayın durdurma kararına değinen Özel, “Yıllar önce yaşanan ağır faşizm dalgasının bir benzerini Türkiye’ye yaşattıranların, dış politika eleştirildi diye bir televizyon ekranını 5 gün karartacak noktaya geldiğini ifade ediyoruz. Halk TV susturulamaz, özgür basın susturulamaz. Bu tip baskılara ve sansürlere karşı özgür basınla dayanışma gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.