‘İktidara yakın sendikalara üye öğretmenler kariyer sınavlarında kayırılıyor’

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde öğretmenlerin sorunlarını gündeme taşıdı.

Muazzez Orhan Işık

Işık’ın verdiği soru önergesinde sendikalı öğretmenlerin ‘iktidara müzahir’ olanların kariyer sınavlarında kayırıldığını, farklı sendikalarda kaydı olan öğretmenlerinse çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

‘Öğretmen maaşları bazı ülkelerin asgari ücretinden dahi az’

Muazzez Orhan Işık, öğretmen maaşlarının bazı ülkelerin asgari ücretinden dahi az olduğunu belirterek, ‘maaş düşüklüğü bir yana, her türlü mobbing, ayrımcılık ve zorbalığın öğretmenlerin mesleklerini icra etmelerine engel olduğunu’ sözlerine ekledi.

Işık, öğretmenlerin atama sorunlarına da değinerek şunları aktardı:

“Öğretmenlerin uzun sürelerle atamasının yapılmadığı, işsiz kaldığı, özel eğitim kurumlarında açlık ve yoksulluk sınırlarının çok altında istihdam edildiği, kamu eğitim kurumlarında güvencesinin her geçen dönem zayıflatıldığı bir yapıda öğretmenlik mesleğinin toplumsal saygınlığının aşındığı görülmelidir.”

Muazzez Orhan Işık

Soru önergesinde OHAL KHK’leriyle işinden edilen öğretmen sayısı, öğretmen maaşlarının OECD ülkeleri arasında kaçıncı sırada yer aldığı, OHAL komisyonunun 4 yıl geçmesine rağmen karar vermemesinin nedenleri gibi sorular yer aldı.

Haber Merkezi