İmamoğlu: İstanbul için kontrollü sokağa çıkma çalışması bekliyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu, koronavirüs salgınına karşı Türkiye için olmuyorsa, en azından İstanbul için kontrollü sokağa çıkma çalışması beklediklerini belirtti.

İmamoğlu, bugün Kanal İstanbul Projesi kapsamında Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınma ihalesinin olduğunu belirterek, “İnanılır gibi değil ama millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu – Arşiv

İBB internet sitesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirmelerine yer verildi. İmamoğlu, salgının ne denli hızla büyüdüğünün, tehlikenin ne kadar büyük olduğunun farkında olunması gerektiğinin altını çizdi. Salgının yayılmasına karşı evde kalınmasını, sosyal mesafenin korunmasının önemine dikkat çekerek, “Canınızı hiçe sayamazsınız. İnsanı yaşatırsak, dünya yaşar.” dedi.

‘Hala bir milyondan fazla insan toplu taşımayı kullanıyor’

İstanbul’da toplu taşıma oranının yüzde 80 oranının altına düştüğünü belirten İmamoğlu, ama hala 1,2 milyondan fazla seferin olduğunu, taksi, dolmuş gibi diğer kullanımlarla beraber 1 milyonun üzerinde insanın her gün toplu taşımayı kullandığını söyledi.

‘İstanbul için kontrollü sokağa çıkma çalışması bekliyoruz’

Bu durumun büyük bir risk olduğunu söyleyen İmamoğlu, şunları kaydetti: “Ancak acil bir durum için evden yürüme mesafesi bir uzaklığa gitmeniz gerekir. Biliyorum, bazılarınız iş için mecburen sokaklara çıkıyor. Bunun çözümü için de devletimizin hükümet yetkililerinin bir çabası olacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum. Türkiye genelinde olmasa da en azından İstanbul için, hükümetten; kademeli, kontrollü bir sokağa çıkma konusunda bir çalışma bekliyoruz. Bu konuda biz de yardıma hazırız.”

‘Ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemelidir’

İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “O yüzden bir kez daha seslenmek isterim ki, korkmadan, ‘ama, fakat’ demeden bugün radikal bazı kararların alınması toplum sağlığımız, sağlık personeli sağlığımız, toplum moralimiz ve psikolojimiz açısından son derece önemlidir. Söz konusu insan hayatı ve toplumsal psikoloji ise, ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemelidir. Buna göre adımlar atmalıyız.”

‘Millet can derdinde birileri Kanal İstanbul derdinde’

Beklemesi gereken ve hatta hiç olmaması gereken bir şeyin daha olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Kanal İstanbul! İnanılır gibi değil ama millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil.” dedi. Bugün Kanal İstanbul projesi kapsamında, Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınma ihalesi olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu yol ihaleleri için, 2020 bütçesinde 8 milyar lira kaynak ayrıldı. Oysa bugün işini kaybetme arifesinde olan ya da işyeri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca insan var Türkiye’de ve İstanbul’da.” dedi.

‘Koronavirüs krizinden Kanal İstanbul çıkarmanın adını ben koyamıyorum’

İmamoğlu, çok yakın zamanda 50 bin ailenin İBB’den sosyal yardım başvurusunda bulunduğunu söyleyerek, şunları ifade etti: “Bu rakamın, önümüzdeki zaman diliminde katlanarak artması çok muhtemel. Kaynaklarımızı hala Kanal İstanbul gibi, bize göre ucube projelere harcamak yerine, halkımız için neden harcamıyoruz? Allah aşkına bugün bir köprü yıkıp, yapmak mı iş; yoksa, evde gelecek kaygısına düşmüş milyonlarca insana destek olmak mı? ‘Koronavirüs Krizi’nden, Kanal İstanbul çıkarmaya çalışmanın adını vallahi ben koyamıyorum, lütfen siz koyun.”

İBB ve 39 ilçe belediyesinin İstanbullular için çalışmaya devam ettiğini belirten İmamoğlu, el birliği ile birlikte başaracaklarını kaydetti. Salgınla ilgili yeni ve önemli adımlar atmaya devam edeceklerini bildiren İmamoğlu, “İstanbullular, kendisini asla yalnız hissetmeyecek. Asla çaresiz hissetmeyecek. Alo 153 hattımızdan her konuda yararlanabilirsiniz.” dedi.

‘Evde kalmanın getirdiği sıkıntıları birlikte aşacağız’

Dün yeni bir uygulama başlattıklarını söyleyen İmamoğlu, şöyle konuştu: “02124494900 numaralı telefondan psikolojik danışmanlık hizmeti başlattık. ‘Evde kal’ demek kolay, biliyorum. Zorluğunu da biliyorum. Evde kalmanın da getirdiği sıkıntıları hep birlikte aşacağız. Ama önce sağlığınız. Siz sıkıntılarınızı bize anlatın ama lütfen yine de evde kalın, sokağa çıkmayın, toplu araçları kullanmayın, mecbur olmadıkça, mecburiyeti en üst seviyede tutarak asla evinizden çıkmayın. Evde kal İstanbul. Birlikte başaracağız.”