İmamoğlu’nu ‘ölümle’ tehdit eden sanığa tahliye

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu’nu “tehdit” ve “hakaret” ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık Tuna Görgünoğlu tahliye edildi.

Sanık Görgünoğlu, duruşmada İmamoğlu’na yönelik tehdit ve hakaretleri yapmaktan pişman olmadığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, yolladığı mailde “Senin kanını akıtır sana içiririm! Umarım ne kadar ciddi olduğumu anlarsın yoksa seni paramparça edeceğim. Öldüreceğim kişiye önceden haber veririm” şeklinde tehdit eden Tuna Görgünoğlu’nun yargılanmasına başlandı.

Sanık Görgünoğlu İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşumaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS yoluyla katıldı. Duruşmada, İmamoğlu’nun avukatı Sercan Polat hazır bulundu.

Sanık İmamoğlu’na yönelik tehditlerini savundu!

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Sanık Görgünoğlu duruşmada iddiaya konu ifadeleri yazdığı mail adresi ve sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu doğruladı. Sanık Görgünoğlu, “Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ’cü olduğunu düşündüğüm için yazdım. Böyle olduğunu da hala düşünüyorum. Kendisinin CHP’li olmadığını ve CHP’nin araç olarak kullanıldığını düşünüyorum. Ben bunu engellemek ve uyarı yapmak amacıyla iddiaya konu sözleri yazdım. Beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Avukat Polat: Sanığın başkalarıyla irtibatlı olup olmadığı araştırılmalı

Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Sercan Polat ise soruşturma aşamasında sanığın başkalarıyla irtibatlı olup olmadığı hususunda araştırma yapılmasını istediklerini kaydetti. Polat, şunları kaydetti:

“Ayrıca hukuk fakültesini bitirdikten sonraki mesleğindeki tercihleri de araştırılmalı. Çünkü iddiaya konu edilen hakaret ve tehdit eylemlerinin de aynı dönemde olması dikkat çekicidir. Sanık sözlerinden pişman olmadığını beyan etmektedir. Bu sözleri söylerken muhakeme yeteneği olup olmadığı hususunda şüphelerimiz mevcuttur. Sanığın en üst hadlerden cezalandırılmasını isteriz.”

‘Kaçma şüphesi bulunmaması’ gerekçesiyle tahliye

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Görgünoğlu’nun savunmasının alınmış olması, tutuklu kaldığı süre, sabit ikametgah sahibi olması, delillerin toplanmış ve karartma ihtimalinin olmayışı ile kaçma şüphesinin de bulunmaması nedenleriyle tahliyesine karar verdi. Mahkeme, dosyanın karar verilmek üzere incelemeye alınmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, sanık Görgünoğlu’nun, “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile zincirleme hakaret” ve “imzasız mektupla veya özel işaretlerle zincirleme tehdit” suçlarından 4 yıl 9 aydan 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.