Irak ordusu ve Peşmerge’den IŞİD’e karşı ortak operasyon

Irak’ta, merkezi hükümete bağlı güçler ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, 3 yıl aradan sonra ilk defa IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı.

Irak ordusu Ortak Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Abdulemir Kamil eş-Şamari, IŞİD’e yönelik operasyona ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Ülkenin doğusundaki Diyala vilayetinde Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasında bulunan 17 bin metrekarelik alanda askeri bir operasyonun başlatıldığını bildirdi.

Operasyonun hedefini IŞİD’in komşu İran sınırına yakın kalıntıların temizlenmesi olarak açıklayan Şamari, Diyala vilayetinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti. 

‘2017’den bu yana ilk defa ortak bir operasyon gerçekleştiriliyor’

IKBY ve Irak merkezi hükümetinin 2017’den bu yana ilk defa IŞİD’e yönelik ortak bir operasyon gerçekleştirdiğine dikkati çeken Şamari, Peşmergenin, Irak ordusunun, polisin, Haşdi Şabi güçlerinin katıldığı harekata Irak’a ve uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da destek verdiğini kaydetti. 

‘4 ortak operasyon merkezi kuruldu’

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, 4 Temmuz’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Diyala, Kerkük, Salahaddin ve Musul vilayetlerinde IŞİD’e karşı mücadelede birlikte hareket etmesi için 4 ortak operasyon merkezinin kurulduğunu söylemişti.

Irak merkezi hükümeti ve IKBY, Ekim 2017’den bu yana söz konusu 4 vilayette IŞİD’e karşı ortak bir operasyon düzenlemiyordu. Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçler, Ekim 2017’de Peşmerge’nin elinde tuttuğu tartışmalı bölgelerin tümüne operasyon düzenlemişti.

Peşmerge güçleri Bağdat’ın operasyonu üzerine başta Kerkük olmak üzere tüm tartışmalı bölgelerden çatışmasız bir şekilde geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: AA