İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Benzinin ucuz olmasından asıl kazançlı çıkanlar kaçakçılar

FOTO: AA

HABER MERKEZİ – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol satışının kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını ve dar gelirli vatandaşlara yardım etmek amacıyla benzin fiyatını artırdıklarını savundu. Gösterilerde bin kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, benzin fiyatlarındaki artıştan elde edilecek gelirin yarından itibaren dar gelirli vatandaşların hesabına yatırılacağını belirtti. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre; Asıl hedeflerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım olduğunu savunan Ruhani, petrol satışının eskisi gibi olmadığını ve vergileri de ekonomik sorunlar nedeniyle artıramadıklarını ifade etti.

‘Benzinin ucuz olması kaçak satılmasına yol açıyor’

Ruhani, “Petrol satışımız kısıtlamalarla karşı karşıya, bu sorunlar olmasa da petrol parası ihtiyacı karşılamıyor. 2011 yılında 110 milyar dolar petrol gelirimiz vardı fakat şartlar bugün farklı.” ifadelerini kullandı. Benzinin ucuz olmasının komşu ülkelere kaçak satılmasına yol açtığını kaydeden Ruhani, “Benzinin ucuz olmasından asıl kazançlı çıkanlar kaçakçılar oluyor. Benzinin gerçek fiyatı 6 bin tümendir fakat biz bin 500 tümene satıyoruz.” görüşünü paylaştı.

‘İtiraz ile anarşi farklı şeylerdir’

Ruhani, İran’da 2013’te günlük benzin üretimini 56 milyon litreden 107 milyon litreye çıkardıklarını hatırlatarak, “Önceleri benzin ithalatına milyarlarca dolar harcanıyordu şimdi ise kendi kendimize yetecek seviyeye geldik. Benzin tüketimi bu yıl günlük 97 milyon litreye çıktı ve eğer böyle devam etseydi 2021 yılında yeniden benzin ithal etmek zorunda kalacaktık.” ifadelerini kullandı. Benzin zammına yönelik yapılan protesto gösterilerine değinen Ruhani, “Halkın itirazı bir haktır fakat itiraz ile anarşi farklı şeylerdir. Toplumun güvenliğinin bozulmasına izin vermemeliyiz.” dedi. 

Gösteriler sürüyor

Öte yandan, akşam saatlerinde Tahran Üniversitesinin bahçesinde gösteri düzenleyen öğrenciler, İnkılap Caddesi’nden geçen vatandaşlara eylem çağrısı yaptı ancak çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis, öğrencilerin çıkmasına ve halkın toplanmasına izin vermedi.

İran lideri Ali Hamaney’in benzin zammına destek vermesi ve güvenlik güçlerine de görevlerini yapması çağrısında bulunması üzerine polislerin tutumunun sertleştirdiğinin gözlendiği bildirildi. Ajanslardan geçen haberlerde; 15 Kasım’da İran’da başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 1000 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. İran genelinde başkent Tahran olmak üzere bin 80 noktada gösteriler düzenlendi. 100’den fazla banka ve 50’den fazla işyerinin ateşe verildiği öne sürülen gösterilerde, ölü ve yararlılar bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca ülke genelinde internete erişim engelleniyor.