İran’da yüz binlerce civciv öldürüldü

İran’da kamyon kasasına doldurulan yüz binlerce civciv  boş bir araziye dökülerek, kepçeyle üzerlerine toprak atılarak öldürüldü.

Tarım Bakanı Yardımcısı Rızai, “Ne yazık ki fiyatlardaki düşüş nedeniyle civciv yetiştiricileri, fazla civcivleri yok etmek zorunda kalıyor.” diyerek görüntülerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Fotoğraf: AA

İran’da tavuk etine talebin azalması nedeniyle yüz binlerce civcivin canlı halde üzerlerine toprak dökülerek toplu halde öldürülmesi ülkede infiale yol açtı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, bir kamyon kasasına doldurulan yüzbinlerce civcivin boş bir araziye dökülüp, kepçeyle üzerlerine toprak atılarak öldürüldüğü görüldü.

‘Ülkedeki tüm civcivler yarına kadar itlaf edilecek’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Civcivlerin acımasızca katledilmesi ana akım medyada ve sosyal medyada büyük tepki toplarken Bir Günlük Tavuk Üreticileri Derneği, ülkedeki tüm civcivlerin yarına kadar itlaf edileceğini açıkladı. 

‘Covid-19 nedeniyle tavuk eti satışları azaldı’

Ülkede infiale yol açan olay nedeniyle devlet televizyonundan açıklama yapan Hayvancılık İşlerinden Sorumlu Tarım Bakanı Yardımcısı Murteza Rızai, “Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tavuk eti satışları azaldı ve civciv üretimi sınırlandırıldı. Ne yazık ki fiyatlardaki düşüş nedeniyle civciv yetiştiricileri, fazla civcivleri yok etmek zorunda kalıyor.” diye konuştu.

‘Görüntüler kabul edilemez’

Rızai, çiftliklerde fazla sayıda civcivin bulunmasının sorunlara yol açtığını savunarak, “Bu civcivlerin itlaf edilmesi, dünyadaki kümes hayvancılığı sektöründe doğal bir süreçtir.” dedi. Rızai, sosyal medyadaki görüntülerde olduğu gibi civcivlerin üzerlerine toprak dökülerek itlaf edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

‘Canlı toprağa gömülmeleri, her vicdanı kanatıyor’

Olayla ilgili İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) konuşan Çevre Koruma Kurumunun Tahran Genel Müdürü Said Mahmudi de olayı “insanlık dışı” şeklinde niteleyerek, “Bu civcivler de birer can taşıyor. Canlı halde toprağa gömülmeleri, her vicdanı kanatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Mahmudi, olayın bir daha tekrarlanmaması için Tahran Başsavcılığına başvurduklarını aktararak, “Diğer civciv üreticileri de aynı yola başvurması halinde en şiddetli şekilde karşılık görecek.” ifadesini kullandı.