Irkçılık karşıtı gösteriler öncesi Churchill’in heykeli korumaya alındı

Irkçılık karşıtı göstericilerin kaidesine “bir ırkçıydı” yazdığı İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in heykeli, yeni protestolar öncesinde korumaya alındı. 

Irkçılık karşıtı gösterilerde daha önce köle tacirleri Edward Colston’ın heykeli iple devrilerek nehre atılmış, Robert Milligan’ın heykeli de imza kampanyasıyla sökülmüştü. 

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Parlamento Meydanı’nda bulunan eski Başbakan Winston Churchill’in heykeli ırkçılık karşıtı gösteriler öncesi korumaya alındı. Heykelin etrafına iskele kuruldu. Akşam saatlerinde heykelin bulunduğu alana gelen işçiler, demir iskeleyi yaklaşık 2 saatte tamamladı. 

Londra Belediyesinden yapılan açıklamada, “Parlamento Meydanı’ndaki Winston Churchill heykeli, korunması için geçici olarak kapatılıyor. Protestoların büyük bir çoğunluğu barışçıldı, ancak verilen zararlardan sonra bu karara varıldı.” denildi. 

Hafta sonu ırkçılık karşıtlarının yeni gösteriler düzenlemesi bekleniyor.

Heykelin üzerine ‘bir ırkçıydı’ yazılmıştı

Geçen hafta yapılan gösteriler sırasında eski Başbakan Churchill’in heykelinin kaidesindeki isminin üstü çizilmiş ve “bir ırkçıydı” yazılmıştı. 

Köle taciri Edward Colston’ı heykeli iple yerinden sökülerek nehre atıldı Fotoğraf: BBC Türkçe

Köle taciri Colston’nun heykeli nehre atılmıştı

Ayrıca köle taciri Edward Colston’ın Bristol kentinde bulunan heykeli, iple devrilerek nehre atılmış, başka bir köle taciri ve sahibi Robert Milligan’ın Londra’da bulunan heykeli de başlatılan imza kampanyasının başarılı olmasıyla sökülmüştü. 

Winston Churchill’in heykeli kurulan iskele ile korumaya alındı

Churchill ırkçı sözleriyle hatırlanıyor

Beyaz ırkın daha üstün olduğunu savunan Churchill, Hintliler için “Hayvan gibi bir dine sahip, hayvan gibi bir halk” demişti. Churchill, “gelişmemiş ırk” olarak tanımladığı Kürtler ve Afganlar için de “Gaz kullanımı hakkındaki bu alçak gönüllülüğü anlayamıyorum. Medeni olmayan kabilelere karşı zehirli gaz kullanmayı güçlü bir şekilde destekliyorum.” ifadesini kullanmıştı.

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı askerlerine karşı da hardal gazı kullanılmasını isteyen Churchill’in, 1943’te Bengal’de 3 ile10 milyon arasında kişinin ölmesine neden olan kıtlıkta da sorumluluğu bulunduğu belirtiliyor.

AA – LONDRA