IŞİD tarafından katledilen 500 kişinin toplu mezarı bulundu

Irak’ın Musul vilayetinde IŞİD tarafından katledilen yaklaşık 500 kişinin olduğu iki toplu mezar bulunduğu belirtildi.

Irak Şehit Yakınları Kurumu’ndan Ziya Kerim, bulunan 2 toplu mezara ilişkin açıklama yaptı. Kerim, her iki toplu mezarın Musul vilayetinin batısındaki Badoş hapishanesi yakınında tespit edildiğini söyledi. Toplu mezarlarda yaklaşık 500 kişinin bulunduğunu kaydeden Kerim, “Kurbanların 2014’te kenti ele geçiren terör örgütü IŞİD mensupları tarafından öldürüldükleri tespit edildi.” dedi.

‘123 kişi çıkarıldı’

Uluslararası yardım kuruluşlarının desteğiyle toplu mezardan 123 kişinin çıkarıldığını aktaran Kerim, benzer toplu mezarların Telafer ve Sincar ilçesi yakınlarında da olduğunu ifade etti.

Musul Valisi Necim el-Cubburi, Musul kırsallarında çok sayıda toplu mezarların olduğunu ve bunların ortaya çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak hükümetinin müdahale etmesini istedi.

BM, IŞİD’in soykırım yaptığına işaret etmişti

BM 5 Kasım 2018’de rapor yayınlamıştı. Raporda, Irak’ta daha önce IŞİD’in elinde tuttuğu bölgelerde binlerce kişinin kalıntılarını içeren 200’den fazla toplu mezar bulunduğu belirtilmişti.

IŞİD’in 2014 ile 2017 arasında Irak’ta geniş bir alanı ele geçirdiği anımsatılan raporda, IŞİD’in uluslararası insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği, muhtemelen de soykırım yaptığı vurgulanmıştı.

IŞİD, 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde IŞİD’den geri alınmıştı. Dönemin Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Kaynak: AA