İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Danıştay’a başvuru

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına karşı Danıştay’a işlemin iptali hakkında davası açtı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye’nin emektar kadınlarının mücadelesiyle kazanılan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğinin duyurulduğu hatırlatıldı.

Ancak hukuken bu kararın hükmünün olmadığının belirtildiği açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı Kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz.” denildi.

Danıştay’a işlemin iptali hakkında dava

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20/03/2021 günü gece saat 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02.00’de Danıştay başkanlığına hitaben işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz.” diye kaydedildi.

‘Buradayız, mücadele edeceğiz’

Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerine vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.” denildi.

Yeni1Mecra