İstanbul’da 1 Temmuz çağrısı

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararını protesto eden Avcılar Kadın Platformu üyeleri, 1 Temmuz’da yapılacak eyleme çağrı yaptı.  

Avcılar Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini Avcılar’da bulunan Deprem Anıtı önünde bir araya gelerek protesto etti. “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” ve “Deniz Poyraz isyanımızdır” sloganları atılan eylemde caddeye, “Kadın sokakta kahkaha atamaz”, “Görme, duyma, konuşma”, “Kadınlar geç saate sokağa çıkamaz” yazılı kutular bıraktı.

Tiyatral bir gösteri yapan kadınlar, sloganlar eşliğinde caddeye koydukları kutuları fırlattı. Eylem alanına tahta koyan kadınlar nasıl bir dünya istediklerine dair taleplerini yazdı.

Sorumlu katilleri aklayandır

Açıklamayı okuyan Avcılar Kadın Platformu üyesi Eren Ertin, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ı anarak sözlerine başladı. Ertin, “Biz bu saldırıların azmettiricilerini, tetikçilerini tanıyoruz. Her fırsatta kendi kirli iktidarının yolsuzluklarını, cinayetlerini örtbas etmek için kadınları, muhalefeti hedef gösterenlerdir. Bu cinayetin sorumluları saldırgana müdahale etmeyenlerdir. Sorumlusu ise kadın katillerini aklayanlardır” dedi.

Failler cesaretleniyor

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne ilk imza atan ülke olduğunu hatırlatan Ertin, iktidarın kadınları ve LGBTİ+ları şiddetten etkin korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini ilan ederek, şiddet faillerini cesaretlendirdiğinin altını çizdi.

İktidarın kararında ısrarcı olmaya devam etmesiyle eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Ertin, 1 Temmuz’da Taksim Tünel’de yapılacak eyleme tüm kadınları çağırdı.

“Bunun ötesi yok” diyen Ertin, “Biz kadınlara ve LGBTİ+’lara yaşam hakkı tanımayanlara, o zaman hayat olağan akışında akamaz diyoruz. Bize biçilen rolleri, görevleri, kalıpları, eşitsizliği, şiddeti, adımıza karar verenleri reddediyoruz. Sokağa dökülüyoruz. Haklarımız bizim, hayat bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim. Hayatlarımıza birlikte sahip çıkmak için haydi sokağa” ifadesinde bulundu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.