İstanbul’da 2 öğrenci tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla İstanbul Kadıköy’de bir araya gelenlere yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 23 kişiden 2’si tutuklandı.

Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla 2 Şubat’ta Kadıköy’de toplananlara yönelik polis müdahalesinde 23 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar emniyetteki işlemlerin ardından Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi.

Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz tutuklandı

Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın tutuklanmaları talebiyle sevk ettiği 10 kişiden Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz’ün “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla tutuklanmasına, 8’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. 

2 kişi hakkında ev hapsi

Hakimlik, serbest bırakılan 8 kişiden 2’si hakkında “konutu terk etmeme” ve “yurt dışı çıkış yasağı”, 6’sı hakkında da yalnızca “yurt dışı çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti. Savcılığın ev hapsi uygulanmasını ve yurt dışına çıkış yasağı konulmasını istediği 13 kişi de aynı adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

82 kişi serbest bırakılmıştı

Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla Kadıköy’de gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etmiş ve Kadıköy’de 94 kişiyi gözaltına almıştı.

Polis, ayrıca Beşiktaş ve Sarıyer’de Kadıköy’deki gösterilere katılmak isteyen 11 kişiyi de gözaltına almıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 105 kişiden 82’si işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Kaynak: AA