İstanbul’da 8 okula yıkım kararı

İstanbul’da Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan incelemelerin sonucunda 8 okulun yıkım kararı alındı.

İstanbul Valiliği internet sitesinde, 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra incelenen okullarla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan “Gözleme Dayalı Ön Tespit Çalışmaları”na göre eğitim-öğretime ara verilmiş olan okullar ile ilgili yapılan “İleri Tetkik Çalışmaları” sonucuna yer verildi.

Çalışmalar sonucunda 8 okul binasının yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildiğinin belirtildiği açıklamada, bu okulların yeniden yapımına yönelik proje çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. Yıkılacak 8 okul ise şöyle:

Bayrampaşa ilçesindeki Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çatalca ilçesindeki Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A Blok), Eyüpsultan ilçesindeki Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu, Gaziosmanpaşa ilçesindeki 100. Yıl İlkokulu/Ortaokulu, Küçükçekmece İlçesinde Göktürk İlkokulu Kapalı Spor Salonu ile Tahsin Banguoğlu İlkokulu, Silivri ilçesinde Fevzipaşa Değirmenköy İlkokulu (Ek Bina) ile Çeltik İlkokulu ve Anasınıfı.

İki okul binasında güçlendirme yapılacak

2 okul binasında da güçlendirme çalışması yapılmasına karar verildiğinin belirtildiği açıklamada, proje yapımlarının devam ettiği kaydedildi. Güçlendirilecek iki okul ise, Küçükçekmece ilçesindeki Söğütlüçeşme Ortaokulu ile Fatih ilçesindeki Çapa Fen Lisesi Kız Yurdu.

14 okulda çalışma devam ediyor

14 okulda ise ileri tetkik çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu okullar ile ilgili çalışmalar, Şubat ayının sonuna kadar tamamlanacaktır.” denildi.

Ayrıca, “Gözleme Dayalı Ön Tespit Çalışmaları”na göre eğitim-öğretime geçici süre ara verilmiş olan 16 okulda ise, ileri tetkik çalışmaları sonucunda, yıkım veya güçlendirmeye gerek olmadığının belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, bu okullarda gerekli olan tadilat çalışmalarının yapılarak eğitim-öğretime devam etmelerinin sağlandığı kaydedildi.