İstanbul’da fırtına uyarısı

İstanbul’da esen rüzgarın öğleden sonra fırtınaya dönüşmesinin beklendiği bildirilerek, vatandaşlar olası olumsuz durumlara karşı uyarıldı.

HABER MERKEZİ – Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM, İstanbul’da esen rüzgarın öğleden sonra fırtınaya dönüşmesinin beklendiğini bildirerek, vatandaşları olası olumsuzluklara karşı uyardı.

İBB sitesinden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, İstanbul’da halihazırda kuzeyli yönlerden aralıklarla fırtına şeklinde esen rüzgârın öğle saatlerinden itibaren şiddetini arttırmasının beklendiği belirtti. Kuvvetli rüzgarın yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli fırtına şeklinde etkili olmasının beklendiği ifade edildi.

Özellikle gece saatlerinde 5 derece civarına gerilemesi beklenen sıcaklıkların fırtına nedeni ile ölçülenden 4 derece daha soğuk hissedileceğinin kaydedildiği açıklamada, evsiz ve sokakta kalan vatandaşlar için donma tehlikesi oluşturabileceği ifade edildi.
Açıklamada, soğuk hava ve fırtına nedeniyle yaşanması muhtemel donma, kara, deniz ve hava ulaşımında aksamalar, ağaç devrilmesi, tabela ve çatı uçması ve benzeri konularda tedbirli olunması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Öte yandan; İBB sokakta yaşayan erkekleri Esenyurt İBB Eğitim Merkezi’ndeki misafirhanede, kadınları ise İBB Kayışdağı Darülaceze Merkezi’nde ağırlıyor. Bu merkezlerde sokakta yaşayan kişilere sağlık, temizlik, güvenlik ve yemek hizmetleri veriliyor.

Açıklamada, kış boyunca devam edecek olan bu uygulama kapsamında, sokakta görülen evsizlerin durumlarının “153 İBB Beyaz Masa” hattına, 112 Hızır Acil’e veya yakınlarındaki emniyet güçleri ile zabıta ekiplerine bildirmeleri rica edildi. İBB Zabıtası da gelen ihbarları değerlendirerek sokaklardan evsiz vatandaşları almaya başladı.