İstanbul’da gözaltındaki 17 kişi adliyeye sevk edildi

İstanbul’da gözaltında tutulan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da aralarında bulunduğu 17 kişi adliyeye sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “PKK/KCK adına faaliyette bulundukları” iddiasıyla 25 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 26 Kasım’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda ev baskınları yapıldı. Ev baskınlarında gözaltına alınan 19 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Gözaltına alındıktan sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan HDK Halklar ve İnançlar Meclisi üyesi Çiğdem Kılıçgün Uçar ile gazeteci Davut Uçar da farklı bir soruşturması olduğu gerekçesiyle adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Adliyeye sevk edilen 17 kişi arasında, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz, gazeteci Kesire Önel, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) üyesi Alaattin Altıntaş ile eski HDP’li yöneticiler, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) Eşbaşkanı Hüsnü Taş ile dernek yöneticileri de bulunuyor.

Kaynak: MA/AA