İstanbul’daki vaka sayısı Ankara’nın 5 katına ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter’dan yaptığı açıklamalarda İstanbul’daki durumu değerlendirdi. Koca, İstanbul’daki vaka sayısı Türkiye’nin yüzde 40’ına ulaştı, dedi.

Toplantıda İstanbl’daki vaka sayısı değerlendirildi

Salgının İstanbul’daki seyri masaya yatırıldı. Fahrettin Koca vaka sayısı konusunda İstanbul’daki durumun ciddi olduğunu anlattı.

Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcılarımız, il sağlık müdürümüz, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizle birlikte salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdık. Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık.” ifadesini kullandı.

Koca, Twitter’dan şu açıklamaları yaptı:

“İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Sn. Zafer Aktaş, bakan yardımcılarımız, il sağlık müdürümüz, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizle birlikte, salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdık. Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık.”

Ankara’nın 5 katı vaka sayısı

“İstanbul’da vaka sayısı Türkiye genelinin %40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştı. Temaslı taramasını, test sayısını artırdık. Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Maskenin önemi arttı. Ve en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz.”

Bakan Koca son olarak şunları aktardı:

“İstanbul’da en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Mecbur olmadıkça kalabalık ortama girmeyin.”

Dün Reuters haberi yalanlanmıştı

Dün Reuters haber ajansının üst düzey bir yetkilinin aktardıklarına dayandırdığı haber İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

Haber’de bazı illerde vaka sayısının söylenenden fazla olduğu ve il bazında önlemlerin alınabileceği aktarılmıştı.

“Bazı önlemler alınabilir”

Dünkü haberin detayında şu bilgiler yer almaktaydı:

İsminin anonim olarak kalmasını isteyen bir devlet yetkilisinin Reuters‘a aktardığı bilgiye göre, artan koronavirüs vakaları sebebiyle gençler, yaşlılara ve hafta sonları tümden sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceği iddia edildi.

‘Günlük tabloyu 5 ile çarpın’

İsmini saklı tutan yetkili, günlük koronavirüs tablosundaki rakamların 5 ile çarpılması gerektiğini söyledi. Koca’nın yoruma kapalı olduğunu ve yaptığı tek şeyin sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak olduğunu sözlerine ekledi.

Yetkili, geçtiğimiz Pazar günü vaka sayısının 2.026 olduğunu ve Mayıs ayından bu yana en yüksek rakama ulaştıklarını belirtti.

Haber Merkezi