İşte A’dan Z’ye İstanbul Sözleşmesi… Prof. Dr. Feride Acar anlatıyor…

İstanbul Sözleşmesi’nin ihtiyaç analizini yapan Görev Gücü ekibinde, Sözleşme’nin yazım ekibinde, Türkiye adına müzakereci olarak katılan ve son olarak denetim organı başkanlığını yapan Prof. Dr. Feride Acar ile konuştuk.

Her gün kadınlar erkeklerin şiddetine maruz kalıyor. Şikayet etmelerine karşın etkin bir sonuç alamayan kadınlar sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapıyor. Hatta istismar ve şiddete uğrayan kadın avukatlar bile hukukun zorlu yollarını aşamayınca sosyal medyadan kadın kurum ve kuruluşları imdada çağırıyor. Artık kadın çığlığı hemen her gün sosyal medyada TT oluyor.

Ve her gün Türkiye, erkek şiddeti ile katledilen kadınları gömüyor. Pınar Gültekin, Fatma Altınmakas ve daha niceleri… Aynı zamanda ve aynı anda Türkiye, kadını şiddetten korumak için imzalanan uluslararası İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi konuşuyor.

Ve Avrupa Konseyi’nin oluşturduğu Görev Gücü ekibinin içinde bulunan, ardından İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılan “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” yazım ekibinde yer alan Prof. Dr. Feride Acar ile konuştuk.

Prof. Acar, sözleşme yazıldıktan sonra Avrupa Konseyi’nde Türkiye adına müzakereci olarak yer aldı.

Sözleşmenin imzalanmasından sonra da denetim organı olan GREVİO’ya (Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu) seçildi ve başkanlık yaptı. Türkiye dahil Avrupa Konseyi üye ülkelerin denetimini yaptı.

İstanbul Sözleşmesi hangi ihtiyaçtan çıktı?

Sözleşme nasıl oluştu? Türkiye’nin pozisyonu neydi?

İstanbul Sözleşmesi neyi getiriyor?

İstanbul Sözleşmesi boşanmayı teşvik mi ediyor, aileyi yıkıyor mu?

Eşcinselliği teşvik mi ediyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan İstanbul Sözleşmesi Raporu doğru mu?

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekilirse ne olur?

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na ne olur?

Yeni1mecra’dan İrfan Uçar sordu, Prof. Dr. Feride Acar yanıtladı.

İşte A’dan Z’ye İstanbul Sözleşmesi… Detaylar video söyleşide…