‘İşyerleri iflasın eşiğinde, hükümet harekete geçmeli’

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, pandemi kaynaklı tedbirlerin kentte işyerlerini iflasın eşiğine getirdiğini belirterek, hükümete harekete geçme çağrısında bulundu. 

Kentte işsiz kalan binlerce kişinin Erbil ve Duhok kentlerine gittiğini aktaran DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, hükümetin işsizliğe karşı harekete geçmesini istedi. 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, yaptığı yazılı açıklamayla koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası kentte birçok işyerinin uzun süre kapalı olmasından dolayı iflasın eşiğine geldiğini belirterek, hükümete önlemlerin alınarak normalleşme adımlarının atılmasını istedi.

İş yerleri iflasın eşiğinde 

Bir yılı aşkındır pandemiden dolayı yaşamın olumsuz etkilendiğini ifade eden Kaya, “Yürürlükteki tedbirlerin her bir birey, kurum ve işletme için titizlikle uygulanmasında oldukça büyük yarar görmekteyiz. Ancak uygulanmakta olan tedbirler, bazı sektörlerin faaliyetlerine tamamen veya kısmi sınırlama getirmektedir. Dolayısıyla bu sektörler çok daha ciddi boyutta bir ekonomik krize ile karşılaşmaktadırlar. Özellikle sosyal ve kültürel yaşamın vazgeçilmezlerinden olan pastane, düğün salonu, oyun salonu, kafe, lokanta, restoran, şarküteri gibi mekânlara yönelik kısıtlamalar bu sektörleri adeta iflasın eşiğine getirmiştir. Yüzlerce firma işletmecisi işyerini kapatmak zorunda kalırken, binlerce çalışan da işsiz kalmıştır” diye belirtti.

Kentte işsiz kalan binlerce kişinin Erbil ve Duhok kentlerine gittiğini aktaran Kaya, hükümetin işsizliğe karşı harekete geçmesini istedi. 

Talepleri sıraladı 

Kaya, taleplerini ise şu şekilde sıraladı: “Gerek sosyal ve kültürel yaşamın idamesi, gerekse de ekonomimizin ayakta kalabilmesi için faaliyetlerine sınırlama getirilen düğün salonu, kafe, oyun salonu, lokanta, restoran, şarküteri gibi işletmelerin gerekli tedbirleri alarak kısmi olarak da olsa faaliyetlerine devam etmeleri ivedilikle sağlanmalıdır. Bu süreçte işyerini kapatmak veya faaliyetlerini sınırlamak zorunda kalan işletmelerin sabit giderlerinden olan kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri 6 ay ötelenmeli ve nakdi destekler sağlanmalıdır. İşletmelerin kullanmış oldukları kredilerin ödemeleri 6 ay süreyle faizsiz ertelenmelidir. İşini kaybeden veya ücretsiz izine ayrılan çalışanlara işsizlik sigortası kapsamında nakdi yardım yapılmalıdır.”

MA