İYİ Partili Ağıralioğlu: Yunanistan’ın hesapladığı para kadar Telekom’da dolandırıldık

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Yunanistan’ın almayı hesap ettiği 12 milyar dolarlık silahtan korkacak durumda olmadıklarını belirterek, “Yunanistan’ın almayı hesapladığı silah kadar parayı biz Telekom’da dolandırıldık.” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu Fotoğraf: Arşiv

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağıralioğlu, Yunanistan’ın silahlanma programı başlatarak Fransa’dan savaş uçağı alma kararına ilişkin şunları ifade etti:

“12 milyar dolarlık silah anlaşması yapıyorlarmış Yunanistan’ın 12 milyar dolarlık silah anlaşması yapmasından şöyle korkmayız. Yunanistan’ın almayı hesapladığı silah kadar parayı biz Telekom’da dolandırıldık. Yani biz 12 milyar dolar dolandırılmış bir ülke olarak Telekom’da Yunanistanın almaya hesap ettiği 12 milyar dolarlık silahtan korkacak durumda değiliz. Biz 500 milyar dolar faiz ödemiş bir ülkeyiz. Yunanistan’ın biraz şöyle düşünmesi lazım ‘adamlar bizim silah ayırdığımız para kadar parayı dolandırıldılar. Ben de biraz haddimi hududumu bilmem lazım’ demesi lazım.”

İçişleri Bakanı’na eleştiri

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yönelik sözleri nedeniyle eleştiren Ağıralioğlu, vazifesi kamu güvenliğini sağlamak olan Bakanın, Anayasa Mahkemesi Başkanına bu dille konuşmasının dünyanın hiçbir medeni ülkesinde makul görmenin mümkün olmadığını söyledi.

‘Ülkemizi güvensiz hale getirdik demektir’

“Sen korumalarınla gezmeyi biliyorsun hadi korumasız gez” denilerek devletin yönetilemeyeceğini söyleyen Ağıralioğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çeyrek asır iktidarda olup en son tahlilde Anayasa Mahkemesi Başkanına ‘bisikletle gezebiliyor musun hadi gez’ demek ‘ülkemizi güvensiz hale getirdik, berbat ettik, yönetemedik biz güvenle gezilemez bir ülkenin içişleri bakanlığını yapmaktayız’ falan demektir. Aslında bu şu demektir. Biz vazifemizi yapamadık bunun peşinden istifa gelir.”

’20 yıl sonra bulduğumuza bakın’

Bakan Soylu’ya yüklenerek konuşmasına devam eden Ağıralioğlu, bunun eleştirilecek en önemli tarafının ise devletin böyle bir üslupla yönetilemeyeceğini belirterek, “Sokak çetelerinin kullandığı dil” benzetmesinde bulundu. Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

“İktidara geldiklerinde taahhütleri buydu; memleketin her bir tarafına rahatlıkla insanların, güvenle gezebildikleri, huzurla gidelebildikleri hiçbir güvenlik endişesine kapılmadan dolaşabildikleri bir ülke vaat etmişlerdi bize. 20 yıl sonra bulduğumuza bakın. Devletin kamu düzenini sağlamakla görevli bakanı Anayasa Mahkemesi Başkanına ‘hadi bisikletle gez’ diyor. Bu kadar işin arasında şimdi bisiklet savaşları başladı. Şimdi bisikleti kapan diyecek ki ‘ben geziyorum sen de gezebilir misin’. Şu devletin haline bakın. Şu konuşmalardaki ciddiyetsizliğe bakın. Yazık.”

Ağıralioğlu, söz konusu konuşmasının olduğu açıklamayı twitter hesabından da paylaştı.