EŞİK’ten ‘cinskırım’a karşı birlikte harekete geçme çağrısı

EŞİK, başlattığı yeni bir kampanya ile kadınların yaşamdan koparıldığı şiddetin adının artık cinskırım olduğuna dikkat çekerek, “Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim” çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Depo Photos

EŞİK- Eşitlik için Kadın Platformu yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında, kadın cinayetlerini, cinskırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için TBMM göreve çağrılıyor. Kampanyaya ilişkin yazılı açıklama yapan EŞİK, platform olarak 2020 yılı boyunca ilk olarak çocuk cinsel istismarı faillerine infaz paketiyle af getirilmesini önlemeye çalıştıklarını hatırlatarak şunları ifade etti:

“Sonra, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi ihtimali toplumun gündemine geldiğinde tüm gücümüzle buna karşı çıktık. Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık.”

‘Şiddetin adı artık cinskırım’

Günde en az üç kadının öldürüldüğüne dikkat çeken platform, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adının artık cinskırım olduğuna vurgu yaptı.

‘Cinskırımı birlikte durduralım’

 “Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim.” diyen platform, açıklamanın devamında şu çağrıda bulundu:

“Her türlü paylaşım ve katılım desteğiyle bu kampanyayı birlikte büyütelim, sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için toplumu harekete geçirelim. Siz de videonuz ile bize katılın, beraber seslenelim: Artık yeter! Cinskırım var! Meclis göreve! Özel gündemle toplanın! Etkin önlemler için ortak politika geliştirin! Sözleşme, yasa dahil her türlü politikanın etkin uygulanışını Meclis olarak denetleyin!”

Çok sayıda sanatçı, yazar da kampanyaya katıldı

Kampanyaya kısa sürede sosyal medyada #cinskırım etiketiyle kadınlar yazılı ve görüntülü mesajlarıyla destek verdi. Destek veren kadınlar arasında çok sayıda sanatçı, oyuncu, yazar, gazeteci de yer alıyor. Kampanya kapsamında, cinskırımı boyutuna varan kadın cinayetlerine karşı TBMM’nin acil göreve çağrıldığı ve kadınların sözlerini söylediği videolar her gün yayınlanacak.

Yeni1Mecra