İYİ Partili Çıray: İktidar HDP’ye ne gibi vaatlerde bulundu?

İYİ Partili Çıray, HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a sorarak, “İktidar HDP’ye ne gibi vaatlerde bulundu?” dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray

Meral Akşener’in Başdanışmanı, Milli Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı açıklamaları sordu.

Buldan’ın açıklamalarına ilişkin Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Çıray, 2013-2015 yılları arasında PKK ile “çözüm süreci” adı altında müzakere sürecinin yürütüldüğünü belirterek, “Bu süreçte HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan gibi milletvekillerinin önemli roller üstlendiklerini biliyoruz.” dedi.

‘Bütün girişimleri Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yaptıklarını anladık’

Çıray, dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner’in anlatımlarından HDP milletvekillerinin bütün girişimlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ilgili bakanların ve kurumlarının bilgisi ve onayı dahilinde yaptıklarını anladıklarını belirtti.

‘Buldan’ın açıklamaları büyük önem taşıyor’

Çıray, HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın açıklamalarının, ustalıkla unutturulmaya çalışılan hakikati milletin bir daha asla unutmayacak şekilde hatırlamasının vesilesi olması bakımından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

‘5 yıldır alıkonan askerlerimiz için neden harekete geçmediniz’

Oktay’a, Buldan’ın daha önce alıkonulan 3 askeri kendisinin de içinde yer aldığı girişimler sonucu Lice Kaymakamlığı’na getirdiği yönündeki açıklamasının doğruluğunu soran Çıray, “Teyit ediyorsanız 5 yıldır alıkonan askerlerimiz konusunda neden benzeri bir girişim için harekete geçmediniz?” dedi.

‘Çözüm sürecinin hatalarından kim ya da kimler sorumlu?’

Buldan’ın açıklamalarında, kamuoyuna sunulan Kandil fotoğraflarının dönemin Başbakanının bilgisi dahilinde yürütülen toplantılara ait olduğunu ve bu toplantıların sonuçlarını devlete ve hükümete sunduklarını belirttiğini aktaran Çıray, “Bu doğru mudur? Doğruysa söz konusu sonuç kayıtları ve tutanaklar hangi kurumumuzun arşivindedir?  Bunları kamuoyuna açıklayıp Milletimizle paylaşmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Çözüm sürecinin ağır bedeller ödenmesine yol açan hatalarından kim ya da kimlerin sorumlu olduğunu soran Çıray, “Bu hatalar ve sorumluları konusunda harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?” dedi.

‘İHA’ların heyeti korumak için uçurulduğu doğru mudur?’

Buldan’ın Kandil görüşmeleri sırasında havada İHA’lar (İnsansız Hava Araçları) gördüklerini ve sonra İHA’ların kendilerinin güvenliğini sağlamak için uçuruldukları bilgisini aldıklarını belirttiğini aktaran Çıray, “İHA’ların Buldan’ın olduğu heyeti korumak için uçurulduğu doğru mudur? Doğruysa bu hadise kaç kez gerçekleştirilmiş ve kimin emriyle yapılmıştır?” diye sordu.

Çıray, önergenin devamında şu soruların da yanıtlanmasını istedi:

  • Pervin Buldan, 28 Şubat 2015 tarihinde, dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan oluşan AK Parti heyetiyle Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken isimlerinden müteşekkil HDP heyeti arasında varılan ‘Dolmabahçe Mutabakatı’nda oturma düzeninin dahi dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenip dikte edildiğini açıklamıştır. Verilen bu bilgi doğru mudur?
  • Çözüm sürecinin sonuçlanması halinde HDP’lilere vaatlerde bulunuldu mu? Bulunulduysa bu vaatler neydi?

Yeni1Mecra