İyi Partili Türkkan: Erken seçim bağıra bağıra geliyor

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, iktidarın bu ekonomik şartlarda ülkeyi daha fazla yönetemeyeceğini belirterek, “Erken seçim bağıra bağıra geliyor” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Türkkan, iktidarın konuşulmasından korktuğu tek konunun ekonomi olduğunu söyledi. “Türkiye’de insanlarımız işsizlik ve borç yükü altında giderek ezilmeye devam ediyor” diyen Türkkan, “Millet gerçek sorunlarına çözüm beklerken, ülkeyi yönetenlerin derdi sosyal medya yasakları, işe yaramayan ama birilerinin çok işine yarayan torba kanunlar ve paralel barolar” dedi.

İktidarın ekonomik krizi konuşturmamak için cebinde sürekli boş ve yapay gündemler taşımaya devam ettiğini belirten Türkkan, “İktidarın konuşulmasından korktuğu tek konu ekonomi. Çünkü; ekonomi berbat” diye konuştu. Türkkan şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken Ak Parti pembe tablolar çizdi ve birçok vaatte bulundu. Türkiye yeni sistemle beraber dünyadaki ilk 10 ekonomi içerisine girecekti, geldiğimiz noktada ilk 20’de tutunmakta zorlanıyoruz.”

Dolar 7 lirayı aşmasın diye 100 milyar doları heba ettiler

“Hani dolar düşecekti. Türk Lirası değerlenecekti ya. Dolar 2018’de 4,68 liraydı. Bugün 6,85.  Bu rakama da kanmayın, 7 lirayı aşmasın diye Türkiye’nin 100 milyar dolarını heba ettiler. Yani 15 tane Osmangazi köprüsünü ya da 10 tane İstanbul Havalimanı parası kadar dövizi piyasaya verdiler, ama yine olmadı.”

İnsanlar açtı, şimdi aç ve sefil oldular

Lütfü Türkkan

“Başkanlık sistemi geldikten sonra kimse yatağa aç girmeyecek” denildiğini hatırlatan Türkkan, “Geldiklerinde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.714 liraydı, şimdi ise 2.431 lira. İnsanlar açtı, şimdi aç ve sefil oldular.”

Türkkan, tek adam sisteminin hukuk, akıl ve demokrasi dışı uygulamalarının ekonomiyi kronik bir hastalığa soktuğunu bunun üzerine koronavirüs ile de Türkiye ekonomisinin adeta komaya gerdiğini söyledi.

“Salgın sürecinde yüz binlerce işyeri kapandı, sayıları milyonlarla ifade edilen insanlar işsiz kaldı” diyen Türkkan, “Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun hesaplama yöntemine göre işsiz sayısı yaklaşık 18 milyona dayandı” şeklinde konuştu.

İktidar bu ekonomik şartlarda ülkeyi daha fazla yönetemez

Merkez Bankası’nın rezervlerinin eksi 24 milyar dolar göründüğünü ifade eden Türkkan, “Devlet kefen parası sayılan ihtiyat akçesini önce yediler. O da kesmedi, bundan böyle ihtiyat akçesi ayırmaktan da vazgeçtiler. Tablo bu kadar kötüyken, hala ekonomi iyi diyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Henüz daha kötünün kötüsünü görmedik” diyen Türkkan, OECD’nin yenilen raporuna göre Türkiye ekonomisinin küçülmesinin yüzde 8,5’leri bulacağını kaydetti.

İktidarın hamleleri seçim yatırımı

“Kamu bankaları aracılığıyla maliyetinin altında krediler dağıtıldı” diyen İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Karşılıksız para basarak piyasayı paraya boğdular. Lafı uzatmadan söyleyeyim. İktidarın hamlelerine bakıyorum baştan sona seçim yatırımı kokuyor. Erken seçim bağıra bağıra geliyor. Psikolojik ve ekonomik olarak yıpranan vatandaşlarımızı olası bir erken seçimde iyi hissettirecek şeyleri de düşündüler” şeklinde konuştu. Türkkan şöyle devam etti:

Borç ödemesi gelmeden seçime gidecekler

Lütfü Türkkan

“Şartlar daha da kötüleşmeden insanlara ikinci el araç al, 6 ay sonra öde, sıfır alırsan 12 ay sonra öde dediler. Ya da zararına verilen konut kredisiyle evini bugün al, 12 ay sonra ödemeye başla demenin ne anlama geldiğini ilk bakışta anlamak zor. Daha vergi ödemesi gelmeden, daha aldığın kredinin geri ödemesi gelmeden, daha güneşlendikten sonra çektiğin tatil kredisinin borcu gelmeden seçime gidecekler gibi duruyor.”

Koltukta kalmak uğruna ülkeyi ekonomik iflasa sürüklüyor

“İktidar koltukta kalmak uğruna ülkeyi ekonomik iflasa sürüklemeyi göze aldı. Sürekli karşılıksız basılan paralar ve verilen krediler bunun göstergesi. Karşılığı olmadan basılan para enflasyonu patlatmadan, piyasayı paraya boğup seçime gitmek istiyorlar. Seçimi kaybetseler bile iktidar kendisine teselli ikramiyesini çoktan hazırladı.”