İzmir Barosu’nun yürüyüşünü polis engelledi, avukatlar oturma eylemi yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan baroların yapısını değiştirecek yasa değişikliği teklifinin yarın sabah AKP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na verileceğini söyledi.

İzmir Barosu ise “Baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağımız” sloganıyla yapmak istediği yürüyüşü polis engelledi, avukatlar oturma eylemine başladı.

Manisa Barosu önünde toplanan avukatlara hitap eden Baro Başkanı Ali Arslan, “Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir. Herkes için adalet, adalet için avukat” diye konuştu.

İzmir. Fotoğraf: MA

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Çoklu baro yönetimi üzerindeki kanun teklifini milletvekillerimiz yarın sabah veriyorlar. İnşallah en kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.

Baro Başkanları’nın Ankara’ya yürüyerek yaptığı protestoların ardından İzmir’de de baro önünde avukatlar eylem yaptı. İzmir Barosu, “Baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağız” sloganıyla Alsancak semtinde bulunan İzmir Barosu Merkez binası önünde bir araya geldi. Avukatlar baro önünden Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine kadar yürüyüş yapmak istedi. Baro üyesi avukatlar yürüyüş yapmak istediği esnada polis tarafından kanuna aykırı olduğunu iddiasıyla engellendi.

Baro Başkanı Özkan Yücel yürüyüşlerinin engellenmesine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Yücel, “Barolara yönelik saldırıyı ifade etmek için yola çıktık. Eylemimizin şiddet içeren bir yanı yoktur. Anayasal hakkımızı kullanıyor olmamız rağmen şuan kolluk kuvvetleri tarafından durdurulmuş durumdayız. Suç işliyorlar, bu barikat çözülene kadar buradayız” dedi.

Avukatlar, “savunma susmayacak” sloganları eşliğinde oturma eylemine geçti. Baro üyeleri barikat açılana kadar beklemeye karar verdi.

Arslan: Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir

Manisa Barosu, Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere ve geçen hafta Ankara’ya yürüyüşleri engellenen avukatlara yönelik tutuma ilişkin basın açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Manisa Barosu twitter hesabı; @ManisaBarosu

Manolya Meydanı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda avukat cübbeleri ile katıldı. Manisa’dan Ankara’ya yürüyen Manisa Baro Başkanı Avukat Ali Arslan kısa bir konuşma yaptı. Arslan, “Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir” dedi.

Çoklu baro sisteminin yargı camiasına zarar vereceğini söyleyen Arslan, bir devletin demokratik niteliğinin göstergesinin hukuk devleti ve evrensel hukuk ilkelerinin tüm kurumları ile işler halde olmasından geçtiğini söyledi.

‘Herkes için adalet, adalet için avukat’

Fotoğraf: Manisa Barosu twitter hesabı; @ManisaBarosu

Hukuk devleti ancak güçlü, bağımsız ve tarafsız bir yargı erkinin varlığı ile hayat bulacağını ifade eden Arslan, “O nedenle; Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine, Anayasanın 135. Maddesine aykırılık teşkil eden bu tasarı aynı zamanda Cumhuriyetimizin köklü kuruluşlarından biri olan baroların da demokratik yapısını bozacak, baroları işlevsizleştirecektir. Herkes için adalet, adalet için avukat” sözleriyle yargı bağımsızlığı ve demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini belirtti. İZMİR / MANİSA – MA