İzmir depremi soruşturmasında 17 kişiye gözaltı

İzmir depremi nedeniyle açılan soruşturma kapsamında 17 kişi gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 8 binada toplam 115 kişinin hayatını kaybettiği depremle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Delillerin toplandığı vurgulanan açıklamada, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 7 akademisyenin bilirkişi raporu hazırladığı belirtilerek, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli 3 akademisyen tarafından enkazlardan numune alınarak analiz edilmiş ve binaların yıkılma nedeninin standartlara uygun olmayan malzeme (özellikle düşük kalite beton) kullanımı ve projelendirme hatalarından kaynaklandığı kanaatine varılmıştır. Aynı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön raporda sorumluluğu bulunan şüphelilere ilişkin somut tespitler yapılmıştır. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesinden de 4 kişilik bilirkişi heyeti oluşturulmuş ve bu akademisyenlerin de deprem bölgesine intikali sağlanarak binaların enkazı kaldırılmadan önce inceleme yapmaları sağlanmıştır” denildi.

22 kişi hakkında gözaltı kararı

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Soruşturma kapsamında bugüne kadar 7 şüpheli tutuklanmış, 3 şüpheli hakkında da adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesinde görevli bilirkişi heyeti tarafından hazırlanarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilen ön raporlarda tespiti yapılan ve daha önce haklarında işlem yapılmayan toplam 22 şüphelinin yakalanıp gözaltına alınması amacıyla ilgili kolluk birimine talimat verilmiştir. Aynı raporda tespiti yapılan 17 kamu görevlisi hakkında 4483 sayılı Kanun kapsamında işlem tesis edilmek üzere dosyaları tefrik edilmiştir.”

17 kişi gözaltına alındı

Depremle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda; standartlara uygun olmayan malzeme kullandıkları, projelendirme aşamasında hata yaptıkları ve kusurlu oldukları belirlenip, haklarında gözaltı kararı verilen 22 şüpheliden 17 kişi gözaltına alındı. Operasyonların sürdüğü, diğer şüpheliler için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

MA / İZMİR