İzmir’de şiddete maruz kalan kadınlar için geçici misafirhaneler açılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, yeni tip koronavirüs salgın günlerinde evde kalınan süreçte kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, kadınlar için geçici misafirhaneler açacaklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kadına yönelik şiddete ilişkin videolu paylaşımda bulundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, twitter hesabından yeni tip koronavirüs salgını sürecinde evde kalınan süreçte kadına yönelik şiddete karşı alacakları tedbirlere ilişkin videolu paylaşımda bulundu. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’nin de yeni tip koronavirüsle mücadele ettiğini belirten Soyer, ilk günlerden bu yana virüsün yayılmasının önüne geçebilmek için en etkili yolun evde kalmak olduğunu söylediklerine işaret etti.

‘Karantina günlerinde ev içi şiddette ciddi bir artış yaşanıyor’

Soyer, “Fakat ne yazık ki virüsten korunmak için en güvenli yer olan ev, en az virüs kadar tehlikeli bir sorunu da gizleyebiliyor. Son haftalarda okuduğum araştırmalar ve gördüğüm rakamlar karantina günlerinde ev içi şiddette ve konaklama ihtiyacı olan kadın sayısında ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. Bu asla kabul edilemez.” dedi.

‘Yeni geçici misafirhaneler açıyoruz’

Soyer, bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak derhal harekete geçtiklerini belirtti. Kentteki bu alanda çalışan sivil toplum ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini ifade eden Soyer, şunları aktardı:

“Acil önlem gerektiren bu meseleye ilişkin atılacak adımları kararlaştırdık. İş birliğimizi ve görev paylaşımımızı en üst seviyeye çıkardık. Korona günlerinde sokakta kalan kadınların barınması için yeni, geçici misafirhaneler açıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bu zor günlerde de evleri kendileri için güvenli olmayan ve evsiz kadınların yanında olmaya devam edeceğiz.”

‘Şiddeti ihbar edin’

“Evinde şiddet gören bir kadın ‘evden çıkamıyorum ne yapacağım’ diye düşünmesin” diyen Soyer, kadınların 7 gün 24 saat Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Alo 183, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi 400 00 04 numaralı telefonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadına Destek Hattı 293 4 293 telefon numaralarına ulaşarak “şiddeti ihbar etsinler” dedi.

Kadınlara her zaman yanlarında olma sözü verdiklerini ifade eden Soyer, “Evlerinde güvenli ve mutlu yaşamak tüm kadınlarımızın hakkıdır. Yalnız değilsiniz! Biz varız!” diye konuştu.