Kabil’de can kaybı artıyor: 13’ü ABD askeri 90 ölü

Kabil Havalimanı’nın dışında düzenlenen ve DAİŞ’in üstlendiği iki bombalı saldırıda 13 ABD askerinin de aralarında bulunduğu en az 90 kişi hayatını kaybetti.

BBC’nin haberine göre, binlerce insanın tahliye için beklediği Kabil Havalimanı’nın dışında düzenlenen ve DAİŞ’in üstlendiği iki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı arttı. Konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili, Perşembe akşamı arka arkaya düzenlenen iki saldırıda ölenlerin sayısının 90’a çıktığını söyledi. En az 150 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin 13’ünün ABD askeri olduğu kaydedildi.

Reuters’in bir Taliban yetkilisine dayandırdığı haberine göre ise, ölenlerin en az 28’i Taliban üyesi.

Biden: Affetmeyeceğiz

Biden, saldırılar sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Çekilme kararının arkasında olduğunu ve “20 yıllık savaşın bitmesi gerektiğini” belirten Biden, tüm yaşananların sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi. Biden, Kabil’de “çok zor bir gün yaşadıklarını” ifade ederek, “Bu, bir süredir endişelendiğimiz ve konuştuğumuz şekilde bir terör saldırısı” dedi. Sahadaki durumun sürekli değiştiğini ve anlık olarak güncellemeleri takip ettiğini belirten Biden, “Bu saldırıyı düzenleyenler ve Amerika’ya zarar vermek isteyen herkes şunu bilsin: Affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Hepinizi bulup bunun hesabını ödeteceğiz” diye kaydetti.