‘Kaçak çalıştırılan işçiler’ sorunu için Meclis Araştırması talebi

CHP Milletvekili Gürer, Türkiye’de her 3 işçiden birinin kaçak olarak çalıştırıldığını, sorunun çözülmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’deki kayıt dışı çalışma sorununun nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi. Önergede, kaçak çalışanların önemli bir bölümünün yurt dışından geldiğine işaret eden Gürer, bu sorunun önlenemediğini belirtti.

‘Her 3 işçiden biri kaçak olarak çalışmakta’

Kaçak çalışan sayısının yüzde 36 gibi oranlara yükseldiğini belirten Gürer, “Her 3 işçiden biri kaçak olarak çalışıyor.” diye kaydetti. Kayıt dışılık ve kaçak işçiliğin emek sömürüsünün en yalın örneği olduğuna dikkat çeken Gürer, “Kayıt dışılık ve kaçak işçiliğin neden önlenemediği, yapılan ve yapıldığı söylenen çalışmaların neden bu sorunu çözmekte yetersiz kaldığının araştırılması ve çözüm üretilmesi şarttır.” dedi.

‘Hileli ve kaçak ürünlere yönelim arttı’

Gürer, kayıt dışı ekonominin, kaçak çalışanlarla birlikte tüm sektörlerde kontrol dışı ürünlerle yüzünü gösterdiğine işaret etti. Gürer, şunları kaydetti: “Fiyatının düşük olmasından ötürü son dönemlerde hileli ve kaçak ürünlere yönelimde artış olmuştur. Bu konu ayrıca halk sağlığını tehlikeye atması açısından da önem arz etmektedir. Kayıt dışı işsizlikten ötürü merdiven altı işyerlerinde düşük ücretle, sosyal güvenceden yoksun çalışmak zorunda kalanlar, SGK ve ekonomiye de sorun oluşturmaktadır.”

‘Suriye’den gelenler çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor’

Gürer, Suriye’den gelen dört milyona yakın sığınmacının büyük bölümünün özellikle merdiven altı üretimde çok düşük ücretlerle çalıştırıldığına işaret etti. Gürer, “Yurdun her yanında kendini gösteren kaçak çalışanlar ülkemizi kuşatmış durumda. Bu soruna bir an önce çözüm üretilmeli.” dedi.

‘Yabancı kadınlar çocuk ve yaşlı bakımı için kaçak olarak çalıştırılıyor’

Özellikle ev hizmetlerinde çocuk ve yaşlı bakımı için komşu ülkelerden çok sayıda yabancı kadının Türkiye’ye geldiğini ifade eden Gürer, bu kadınlardan bir bölümünün yasal olarak çalışırken, çoğunluğunun da kaçak olarak çalıştırıldığını kaydetti. Gürer, “Vermiş olduğumuz bu Meclis Araştırma Önergesinin amacı, kaçak çalışan cenneti haline gelen ülkemizde bu sorunun araştırılması ve çözüm üretilmesidir” dedi.