Kadın, çocuk ve meslek örgütleri CHP’de buluştu

Kadın, çocuk ve meslek örgütleri, çocuk istismarcılarına af getirecek tasarıya ilişkin CHP Genel Merkezi’nde CHP’li milletvekilleriyle bir araya geldi.

HABER MERKEZİ – Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu, çocuk istismarcılarına af getirecek tasarıya ilişkin CHP milletvekilleri, çocuk ve meslek örgütleriyle bir araya geldi.

Nafaka Hakkı Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu temsilcileri, CHP Milletvekilleri, çocuk örgütleri temsilcileri ve meslek örgütleriyle CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. CHP Genel Merkezi, çocuk istismarcılarına af getirecek tasarının Ocak ayında Meclis gündemine geleceğine dair haberler üzerine yapılan toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, toplantıda AK Parti’nin 2016’dan beri çocuk cinsel istismarcılarına af getirmeye çalıştığı belirtilerek, af meselesinin sürekli gündeme getirildiği ifade edildi. Açıklamada, çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin meşrulaştırılmaya ve teşvik edilmeye çalışıldığı üzerinde durulduğu belirtildi.

Açıklamada, 2016 yılında TCK’nın çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu düzenleyen 103. Maddesinde rıza yaşının 15 olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, ancak rıza yaşını aşındırmak üzere 12 yaş kademelendirmesi getirildiğine işaret edildi. Ayrıca çocuk yaşta istismar edilen kadınlara değinilen açıklamada, kadınların ileriki yaşlarda da şiddet döngüsü içerisinde yaşadıklarının altı çizildi.

Var olduğu söylenen mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, istismar edilen kız çocuklarının devlet tarafından sosyo-ekonomik tedbirlerle desteklenmesi gerektiği ifade edildi. Açıklamada, 18 yaş altındaki evliliklerin engellenmesi için gerekli yasal ve politik önlemlerin bir an evvel alınması gerektiği üzerinde duruldu.

Açıklamada, CHP’li milletvekillerinin de, çocuk istismarının affedilmesine karşı duracaklarını ve konuyla ilgili tüm çalışmalara destek vereceklerini belirttiği kaydedildi.

6 Ocak’ta eş zamanlı tepki gösterilecek

Açıklamada, toplantıya katılan tüm kurumların yasa tasarısına karşı birlikte mücadele etme kararı aldığı belirtildi. Açıklamada, Meclis açılmadan bir gün önce, 6 Ocak günü saat 11:00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması yapılması kararı alındığı belirtildi.

Görüşmede yer alan dernekler ve kişiler şöyle: ” Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Psikologlar Derneği Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı ve Ankara Barosu Gelincik Merkezi, CHP milletvekilleri Lale Karabıyık, Gülizar Biçer Karaca, Gamze Taşçıer ve CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse.”