Kadınlar, hava kirliliğine çözüm bulunması için gittikleri belediyeye alınmadı

Mahallelerinde bulunan kireç fabrikası nedeniyle oluşan hava kirliliğine ilişkin Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Demirtaş ile görüşmek isteyen kadınlar, belediyeye alınmadı.

Fotoğraf: Jinnews

Mardin’in Artuklu İlçesindeki İstasyon Mahallesi’ndeki bir grup kadın, mahallede yıllardır üretim yapan Şakir Nuhoğlu’na ait Nuhoğlu Kireç Fabrikası’nın filtre takmaması sonucu meydana gelen çevre ve hava kirliliğine ilişkin Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne geldi.

Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Mahmut Demirtaş ile görüşmek isteyen kadınları, polisler “Vali burada değil, randevu olmadan da görüşemezsiniz” gerekçesiyle belediye binasına almadı. Yaklaşık yarım saat bekleyen kadınlar, herhangi bir yetkili ile görüşemeden belediye binasından ayrıldı.

‘Kimse derdimize çare bulmuyor’

Duruma tepki gösteren Emine Barık, şunları ifade etti: “Üç yıldır aynı şekilde herkesle görüşmek için gidip geliyoruz. Ama kimse derdimize bir çare bulmuyor. Bu kireç fabrikası yüzünden akşamları dışarı bile çıkamıyoruz. Çocuklarımın hepsi astım olmuş. Rahat bir şekilde nefes bile alamıyoruz. Bir filtre takılsın diye gelip Vali ile görüşelim dedik ama kimse bizle görüşmedi, randevu almamız gerekiyormuş. Nefes almamaya devam edelim” dedi. 

JINNEWS – MARDİN