Kadınlardan ‘Ücretli izin hemen şimdi’ çağrısı

Kadınlar Birlikte Güçlü grubu, “Yaşamak için evde kalmak, evde kaldığımız için yoksulluktan ve erkek şiddetinden ölmemek için sesleniyoruz.” diyerek ‘#ÜcretliİzinHemenŞimdi’ etiketiyle sosyal medyadan çağrı yaptı.

Kadınlar Birlikte Güçlü #ÜcretsizİzinHemenŞimdi

Kadınlar Birlikçe Güçlü grubu, “Yaşamak için evde kalmak, evde kaldığımız için yoksulluktan ve erkek şiddetinden ölmemek için sesleniyoruz.” diyerek #ÜcretliİzinHemenŞimdi! etiketiyle twitterda çağrıda bulundu.

Çağrıda, bu hafta her gün aynı saatte aynı etiketle taleplerini dile getireceklerini belirten grup, korona günlerinde de kadınların ancak birlikte ses çıkarırsa güçlü olabileceğine işaret etti. Grup, “Yoksa bir yandan şiddete uğrar, bir yandan emeğimiz sömürülürken hızlıca görünmezleşiyoruz!” dedi.

‘Kadınlar bu süreçte dikkate alınmayı hak ediyor’

Grup çağrısında şunları kaydetti: “Evde kalan, çalışmak zorunda olduğu için evde kalamayan, işinden olan, kalacak evi olmayan, evde kalsa da güvende olmayan, ev işinden çıldıran, evinin kirasını ödeyemeyen, evinden atılan, evdeki herkese bakması beklenen, yalnızlaşan ya da kalabalıktan nefes alacak yer bulamayan biz kadınlar korona günlerinde de birlikte güçlüyüz, birbirimizin güvencesiyiz.”

Grup, çağrısında ayrıca kadınların, salgının önlenmesi için kapanması beklenen evlerde şiddete uğramamayı, ücretli izinle ve güvenceli şekilde evde kalabilmeyi, evin tüm iş yükünü çekmemeyi, bu süreçte dikkate alınmayı hak ettiğini bildirdi.

#ÜcretliİzinHemenŞimdi etiketi altında yapılan bazı paylaşımlarda talepler de dile getirildi. Bazı paylaşımlar ve talepler şöyle; “Biz kadınlar, parça başı çalışılan atölyelerde, gündelik ev işlerinde, en güvencesiz işlerde çalıştığımız için evden çalışma, ücretli izin olanaklarına sahip değiliz.”

“Ücretli izin zorunlu hale gelmez, işten çıkarmalar gerçekten yasaklanmazsa pandemi kadınlar için aynı zamanda ekonomik özerkliklerini kaybetmek, tümüyle aileye veya erkeklere bağımlı olmak ve yoksullaşmak anlamına gelecek.”

‘Evde kalamıyoruz’

“Evde kal demesi kolay ama EVDE KALAMIYORUZ. Çünkü ‘çarklar dönmeye devam edecek’ diyenler evde kalmamızın koşullarını yaratmak yerine hayatlarımıza kastediyor.”

“En güvencesiz işlerde çalıştığımız için evden çalışma, ücretli izin olanaklarına sahip değiliz.”

“Küresel salgın tehlikesi bitene kadar, çeşitli ülkelerde olduğu gibi, evdeki faturalar (elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet) ertelenmeli, kira bedelleri alınmamalı, ücretsiz gıda yardımı yapılmalı.”

“İşten çıkarılanlar için koşulsuz işsizlik maaşı, zorunlu olmayan sektörlerde çalışan herkese derhal ücretli izin istiyoruz!”