Üç yılda 2 bin 397 gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi

HABER MERKEZİ – Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son üç yılda 2 bin 397 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı.

Türkiye’de gazeteciliğin en önemli sorunlarından biri olarak görülen sarı basın kartı konusu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi.

2020 Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri sırasında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay basın kartlarının iptaliyle ilgili soruları yanıtladı.

Oktay, yönetim sisteminin değişmesi ile birlikte basın kartlarının değişiminin sebebini “usulsüz ve sahte kart kullanımının önüne geçilmesi, basın kartının prestijini artırarak basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak” gerekçesi ile açıkladı.

2019 dahil dağıtılan basın kart sayının 343 olduğunu söyleyen Oktay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında “milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla aidiyeti, irtibatı veya iltisakı olduğu” gerekçesiyle ise 685 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini söyledi.