Kaftancıoğlu’na verilen sosyal medya paylaşımları cezası onandı

Son yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanmasında aktif rol oynayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımlarından dolayı verilen ceza onandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kararın İstanbul seçimlerin yenilendiğinin birinci yıldönümü olan 23 Haziran’da onandığına dikkat çekerek “mafya” benzetmesi yaptı ve “Seçmene muhtıra veriliyor” dedi.

Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “örgüt propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamalarıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “Örgüt propagandası yapmak”, “Kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamalarıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onaylandı.

Kaftancıoğlu’nun karara karşı Yargıtay’a başvurma hakkı bulunuyor.

2012-2017 yılları paylaşımlarına dava açılmıştı

Kaftancıoğlu hakkında 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle dava açılmış, Kaftancıoğlu’na örgüt propagandasından 1 yıl 6 ay, kamu görevlisine alenen hakaretten 1 yıl 6 ay 20 gün, Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 16 ay, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamaktan 1 yıl 8 ay, halkı kin ve düşmanlığa tahrikten 2 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.

Özel: Seçmene muhtıra veriliyor

Özgür Özel

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kaftancıoğlu’na verilen cezanın İstanbul seçimlerinin yenilendiğinin birinci yıldönümü olan 23 Haziran’da onandığına dikkat çekti:

“İstinaf mahkemesi dosyayı bugün karara bağladı. Hangi gün? 23 Haziran. Bir el bu devletin tüm kurumlarını bir suç üretir gibi yönlendiriyor. Mafya örgütlerinin benimsediği gibi anlamlı bir günde anlamlı bir kararı onaylayarak aslında sadece Canan Kaftancıoğlu’na, sadece CHP’ye ayar vermiyor, had bildirmiyor. O dosyayı bugün ele alarak, İstanbul seçiminin birinci yıl dönümünde seçmene ayar vermeye çalışıyor, seçmene muhtıra veriliyor. Ne seçmen, ne İstanbul ne Türkiye ne de biz bu tehditlere pabuç bırakmayacağız. Teslim olmayacağız.”