Kaftancıoğlu’ndan Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçen hafta, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na asılsız suçlamalarda ve hakaretlerde bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ziyaret edip etmeyeceği yönündeki bir soruya “Ben öğrencilerle neden görüşeyim. Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde olanlar terörist. İstanbul İl Başkanı orada, o zaten bir DHKP-C militanıdır” yanıtını verdiği hatırlatıldı.

Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da sosyal medya hesabından, “Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır’’ yönünde bir paylaşımda bulunduğu anımsatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, yaşanan bütün bu gelişmeler üzerine yargı yoluna giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.”

Erdoğan ve Soylu hakkında manevi tazminat davası istemi

Açıklamada, Kaftancıoğlu’nun İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’nde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında 1 milyon 1 liralık liralık manevi tazminat davası ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açılması için şikayet dilekçesi verdiği belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verildiğinin belirtildiği açıklamada, dilekçede hem Erdoğan hem Soylu hakkında; “hakaret”, “görevi kötüye kullanma”, “yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarını işledikleri gerekçesiyle iddianame tanzim edilerek kamu davası açılmasının istendiği kaydedildi.

‘Kazanacağım tazminatı yoksul ailelerle paylaşacağım’

Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada, Erdoğan ve Soylu’nun Anayasa suçu işlediğini ifade ederek bundan ötürü kazanacağı tazminatların bir kuruşuna bile dokunmadan İstanbul’da küçük çocuğu olan, evine ekmek götürmekte zorlanan iktidarın fakirleştirdiği, ihtiyacı olan ailelerle paylaşacağını belirtti.

‘AKP’li vekiller karalama kampanyası başlattı’

Kaftancıoğlu, Erdoğan ve Soylu’nun açıklamalarının ardından AKP’li milletvekilleri ve yöneticilerin de kendisi ile ilgili montaj olduğu kanıtlanan fotoğrafları dolaşıma sokarak karalama kampanyası başlattığını ifade etti. Kaftancıoğlu, bu paylaşımlarda bulunan kişilerin avukatları tarafından tespit edildiğini ve birkaç gün içerisinde onlar hakkında da suç duyurusunda bulunup, manevi tazminat davası açacağını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi