Kamudaki avukatlara 2’nci baro için imza baskısı yapıldığı iddiaları Meclis’e taşındı

CHP Milletvekili Hakverdi, kamu kurumlarında görev yapan avukatlara 2’nci baro için imza baskısı yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “Herhangi bir inceleme ve soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, kamu kurumlarında çalışan avukatlara 2’nci baro için imza baskısı yapıldığı iddialarını meclis gündemine taşıdı. Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin gerekçesinde, Temmuz ayında TBMM Genel Kurulu’na getirilen Çoklu Baro düzenlemesinin her türlü itiraz ve ısrarlarına rağmen kanunlaştığını hatırlattı.

‘Devreye İçişleri Bakanlığı girdi

Bu süre zarfında Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de 2’nci Baro kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığına vurgu yapan Hakverdi, şunları ifade etti:

“Gerekli imzayı toplayamayan girişimler sonuçsuz kaldığında devreye İçişleri Bakanlığı girerek Baroların genel kurullarının 2 ay ertelenmesine karar verdi. Toplu halde mitingler, düğünler, toplantı ve organizasyonlar yapan iktidar iş Baro Genel Kurullarına geldiğinde pandemiyi hatırladı.”

‘Kararın gerekçesi pandemi değil siyasi’

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı bu kararın gerekçesinin pandemi değil siyasi olduğunu belirten Hakverdi, “İstanbul haricinde yeterli imzayı toplayıp kurulamayan ikinci barolara zaman kazandırmak olduğu gün gibi ortadayken, kamu kurumlarında görev yapan avukatlara imza baskısı yapıldığına dair haberler gündemde yer almaya başladı.” dedi. Hakverdi, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Adalet Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri’, kurumlarda ‘Baş hukuk müşavirlerine’ talimat verdiği doğru mudur?
  • Adalet Bakanlığı bürokratlarından aldığı talimatla Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlerinin ve Baş Hukuk Müşavirlerinin kurumlarında çalışan avukatları odalarına çağırarak kurulacak yeni barolar için imza istedikleri doğru mudur?
  • Kamuda çalışan avukatlar bu yöntem ile fişlenmekte ve işleri ile tehdit edilmekte midir?
  • Bu haberler üzerine kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk birimlerinde herhangi bir inceleme ve soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?