Pandemi gölgesinde Anneler günü…

10 Mayıs Anneler Günü, fiziki mesafenin uygulamada olduğu, 65 yaş ve üstü annelere yaklaşmanın sınırlandığı bir dönemde, koronavirüs tedbirlerinin gölgesinde kutlandı.

Hatay Milletvekili Mehmet Güzel Mansur Antakya’da tarım işçisi kadınları tarlada ziyaret edip anneler gününü kutladı.

Covid-19, her şeyde olduğu gibi anne ile çocuklarının arasına da mesafe koydu. 10 Mayıs’a denk gelen sokağa çıkma yasağı bu mesafeyi daha da büyüttü.

Özellikle sokağa çıkma yasağının sürdüğü 24 kentte çocukların önemli bir kısmı 65 yaş ve üstü olmaları nedeniyle bırakın annelerine sarılmayı, onları görme imkanına dahi sahip olmadı. Gözü kapıda olan anneler de çocuklarını göremedi.

Dün 65 yaş ve üstü annelerin 50 gün sonra dışarı çıkma imkanı vardı. Ancak bu kez de çocuklarının sokağa çıkma yasağı olduğu için bu buluşma gerçekleşmedi.

Her 10 mayısta sevgiyi dile getirmek için Anneye uzatılan çiçekler de bu yıl yoktu. Cuma gününden çiçeği alıp verenlerin dışında yakın mesafede olanlar ise anneyi kapıda görüp Anneler Günü’nü kucaklaşmadan, ellerini öpmeden, sarılmaksızın kutladı.

Böyle bir imkana sahip olmayanlar ise ya görüntülü telefon imkanı ile annelerini görebilirken, epeyce bir kesim, bu tür telefonları kullanamadığından ancak seslerini duyabilmekle yetindi.

Çocukları cezaevinde bulunan veya kendisi tutuklu olan binlerce anne için daha bir hüzünlü geçti. Şanslı olanlar ise çocuklarıyla aynı evde olanlardı.

Gergerlioğlu yılın annesini seçti

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise kanser olan 8 yaşındaki oğlu Ahmet’i kaybeden Zekiye Ataç’ı “yılın annesi” ilan etti. Çocuğunun mezarı başında etrafta jandarma halkasında bulunan Ataç’ın fotoğrafını paylaşan Gergerlioğlu, “Adettendir, yılın annesi kim diye sorulur. 1 yıldan fazladır ne çileler çektiğine şahit olduğum Zekiye Ataç’tı o. Bu foto onun, Ahmet kanser olduktan sonra yaşadıklarını anlatıyor aslında. Hep bir dışlanmışlık, hukuksuz baskılar altında yavrusunun elinden kayıp toprağa gidişini!” dedi.

Dayanışma ruhu

Buna karşın yalnız olan, çocukları uzakta, yurdışında, hasta olan, cezaevinde bulunan hatta çocukları olmayan binlerce anneye, tanıdıkları, yakınları, dostları, komşuları el uzattı. Anneler gününü kutladı. Yalnız olmadıklarını hissetmek için dayanışma gösterdi. Kimi telefonla, kimi görüntülü, yakın komşu olanlar kapıdan görerek moral vermeye çalıştı.

Taybet İnan’ın mezarına çiçek

TJA İnanın mezarına beyaz karanfiller bıraktı

Özgür Kadın Hareketi (TJA), de Anneler Günü dolayısıyla Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015’te uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen ve cenazesi 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan’ın mezarını ziyaret etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, Taybet İnan’ın kızı Halime Akın ve çok sayıda TJA aktivisti ziyaret programına katıldı. 

HDP’li İmir, Taybet İnan şahsında tüm annelerin gününü kutladı. Dünyada en büyük emeğin annelere ait olduğunu söyleyen İmir, “Onları her daim yaşatacağız. Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun” diye konuştu.  

Tarım işçisi annelere ziyaret

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur anneler gününde tarım işçisi kadınları ziyaret etti. Antakya’da soğan hasadının yapıldığı ekili alanda kadınlara karanfil veren Mehmet Güzelmansur “Bugün Türkiye’nin pek çok yerinden çocuklar annelerinin yanına koştular. Ama bir de tarlada, fabrikada çalışmaya devam eden anneler var. Ben de bugün tarımda çalışan annelerin yanındayım ve hayatı her alanda var eden annelerin gününü kutluyorum” dedi.

Tarım işçisi kadınların arasından iktidara seslenen CHP’li Güzelmansur “Uygulanmayan koruma ve tedbir kararları yüzünden her gün bir çok kadın, anne öldürülüyor! İktidarı güvencesiz çalışmaya ve kadına şiddete karşı etkili tedbirler almaya davet ediyorum” dedi.