Kılıçdaroğlu: İktidar, Bilim Kurulu kararlarına uymadı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidarın koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı kararları eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Sağlık konusunda Bilim Kurulu ne karar veriyorsa ona uyacaktınız. Alınan kararlara uyulmadı.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TV programında iktidarın koronavirüs salgınıyla mücadelede aldığı tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kılıçdaroğlu, salgına karşı tedbir amacıyla 65 yaş ve üstü yurttaşların sokağa çıkmaması kararını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Başlangıçta vatandaşlara ’65 yaş ve üstü sokağa çıkmasın’ dendi. Bu yanlıştı. 65 yaş ve üstü kişiler evden çıkmayacak ama onun çocuğu çıkacak işini yapacak eve gelince zaten bulaştıracak. Bu akıl dışı uygulamaları anlamak mümkün değil. Mecbur çıkacak insanlar sokağa. Evine ekmek getirecek. ‘Evinizde kalın biz halledeceğiz’ denmeliydi, bunlar denmedi” dedi.

 ‘Evde tut kampanyası açılması gerekiyordu’

Salgınla mücadele stratejisinin üç ayaklı olması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, bunu şöyle açıkladı: “Sağlık konusunda Bilim Kurulu ne karar veriyorsa ona uyacaktınız. Alınan kararlara uyulmadı. ‘Evde kal’ dendi, sonra ‘herkes evde kalsın’ diye bir kampanya başlatıldı. Evde tut kampanyası açılması gerekiyordu. Bu kampanyanın getirdiği bir şey oldu. Çok sayıda kişi işsiz kaldı.”

‘İşçilerin asgari ücretlerini ben ödeyeceğim denilmeliydi’

Sadece Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılan iş yeri sayısının 144 bin 690 olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Sizin en azından 3 ay ya da bu iş sona erdikten sonra, burada çalışan işçilerin asgari ücretlerini ‘ben ödeyeceğim’ denilmeliydi. İşsizlik fonunda 130 milyar lira para var. Gündelikçi kadınlar var evlere gidiyorlar, bunlar için önlem alın dedik. Hiçbir önlem alınmadı.” şeklinde konuştu.

Kapatılan iş yerleri için de “senin 3 ay kiranı ben ödeyeceğim denmeliydi” diyen Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla kişi evine rahat kapanabilirdi. Bunlar yapılmadı, bunlar yapılabilseydi daha iyi bir tablo ortaya çıkacaktı.” dedi.

‘Yardım kanunu ayrı belediye kanunun ayrı’

Kılıçdaroğlu, belediyelerce başlatılan yardım kampanyalarını engellemesi üzerinden de iktidara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Çağrı yaptım, ‘ekonomik sosyal konseyi toplayın’ dedim. Yardım kanunu ayrı belediye kanunu ayrı. Belediyelerin hizmetleri var. Hizmetlerden biri de bağışlardır. Belediye kanunlarında yer alıyor, bağışları alma yükümlülüğü var. Belediye hizmet yapar, bu belediyenin görevidir. Her belde başkanı kendi sınırları içerisinde huzurlu insanları görmek ister. Bunu sadece CHP’li belediyeler için söylüyor aslında. AKP’li belediyeler de yapıyor. Birisi gelip yardım yapmak istiyorsa, ararım belediyeyi yardım yapmak istiyorum derim.”

“Fedakarlık elbette yapılacak ama sorun şu fedakarlığı kim yapacak?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Fedakarlığı yapacak olan devletten milyon dolarlar ile ihale alanlar yapacak. İsrafın önlenmesi lazım, Kanal İstanbul hayalinden vazgeçmek gerek.” dedi.