Kamyonetin arkasına bağladıkları deveye kilometrelerce eziyet ettiler

Bursa’da bir deveyi kamyonetin arkasına bağlayarak kilometrelerce yol götürerek eziyet eden 2 kişiye “hayvana eziyet etmekten” 947 lira ceza uygulandı.

Osmangazi İlçesi Yunuseli Mahallesi’nden kamyonetin arkasına bağladıkları deveyle yaklaşık 20 kilometre yolculuk eden 2 kişiyi gören Osman Kütükçü, aracı durdurmak istedi. Yetişemediği aracın peşinden birkaç kilometre koşan Kütükçü, Samanlı Caddesi’ndeki bir parkta oturan gençlerin de yardımıyla kamyoneti durdurdu.

Kamyonetteki sürücü A.J. ve yanındaki Y.M, önce itiraz etseler de vatandaşların polise haber vermesiyle deveyi yol kenarındaki yeşillik alandaki bir ağaca bağladı.

‘Hayvana eziyet etmekten’ 947 lira ceza

Yıldırım Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gözaltına aldığı 2 kişi hakkında “hayvana eziyet etmek” suçundan adli ve idari işlem başlatıldı. Ehliyeti de bulunmayan sürücüye “trafiği tehlikeye düşürmekten” 7 bin 900 lira, “hayvana eziyet etmekten” de 947 lira ceza uygulandı.

Şüphelilerin ifadelerinde, deveyi kesmek için Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nden 6 bin liraya aldıklarını ve mezbahaya götürdüklerini, kamyonete sığmayınca mecburen arkaya bağladıklarını aktardıkları öğrenildi.

Deve koruma altına alındı

Haklarında adli işlem de başlatılacağı öğrenilen şüphelilerin Yavuzselim Karakolundaki işlemleri sürüyor. Öte yandan, hayvanın ilgili birimlerin görevlilerine teslim edilerek koruma altına alındığı öğrenildi.

AA – BURSA