Kardelen Kamişli’ya yönelik taciz olayına meslek örgütlerinden tepki

Elektrik Mühendisleri Odası, üyeleri Kardelen Kamişli’nin kaldığı otelde tacize uğramasına tepki göstererek, tacizin tek failinin Seyit Muhammet Sarı olmadığını aynı zamanda olaya gerektiği ciddiyetle yaklaşmayan hotel yetkilileri, görevlileri ve emniyet güçleri olduğunu belirtti.

Taciz faili Seyit Muhammet Sarı

Elektrik Elektronik Mühendisi olan Kardelen Kamişli, işi gereği gittiği Kırıkkale’de 7 Ekim günü 1 geceliğine oda kiraladığı Carmine Hotel’de Seyit Muhammet Sarı tarafından maruz kaldığı taciz olayını ve sonrasında yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde twitter hesabından paylaştı.

‘Gözlerimi açtığımda şahsın beni izlediğini gördüm’

Kaldığı otel odasında gece yarısı bir anda uyandığında yatağında daha önce hiç tanımadığı ve görmediği bir erkeğin oturup kendisine baktığını belirten Kamişli, “Ne kadar süredir orada olduğu hakkında bir bilgim olmamakla beraber gözlerimi açtığımda şahsın beni izlediğini gördüm.” dedi.

‘Resepsiyon görevlisine olayı anlattıktan sonra şahıs yeniden geldi’

Daha sonra otelin telefonu ile resepsiyon görevlisini çağırdığını belirten Kamişli, bunu gören şahsın odasından kaçarak uzaklaştığını, resepsiyon görevlisine olayı kapı eşiğinde anlattıktan ve görevli gittikten saniyeler sonra şahsın yeniden kapısını çaldığını belirtti.

Kardelen Kamişli, taciz faili Seyit Muhammet Sarı’nın fotoğrafını twitter hesabından paylaştı

‘Ekip amiri barıştıralım sizi dedi’

Hemen kapısını kilitleyerek polisi aradığını ifade eden Kamişli, “155’i aradığımda ‘Rüya görmüş olabilirsiniz hanımefendi, emin misiniz?’ sorusu ile karşılaştım.” dedi.

‘Şahısla aynı araca bindirmeye çalıştılar’

Daha sonra şikayetçi olmak için ikinci kez aradığı polis ekiplerinin gelerek şahsı alıp ekip aracına bindirdiklerini belirten Kamişli, ekip amirinin şahsa “İn arabadan da barıştıralım sizi.” dediğini aktardı.

Kamişli, şahısla aynı araca bindirilmesine üzerine daha da gerilerek kendi aracıyla Cumhuriyet Polis Merkezi’ne gittiğini söyledi.

Kamişli, olayla ilgili emniyete, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

EMO: Bu suça ortak olan herkesin cezalandırılması gerekmektedir

EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu taciz olayına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nda geçen bilgilere göre, yazılı açıklamada fail Sarı hakkında gerekli işlemlerin yapılmadığı belirtilerek, “Arkadaşımıza yönelik bu saldırı ve tacizin tek faili Seyit Muhammed Sarı değil, aynı zamanda olaya gerektiği ciddiyetle yaklaşmayan hotel yetkilileri ve görevlileri, lobide bulunan diğer muhataplar ve tabi ki bir kadının şikâyeti üzerine olay yerine gelip görevinin gereğini yerine getirmeyen emniyet güçleridir.” denildi.

TMMOB: İhmallerin, umarsızlıkların takipçisi olacağız

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu da, olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının önemine vurgu yapılan açıklamada, “TMMOB Ankara İKK Kadın Komisyonu olarak arkadaşımız Kardelen Kamişli’ye yönelik bu saldırı ve tacizi kınıyor, olay sonrasında ortaya çıkan ihmallerin, umarsızlıkların takipçisi olacağımızı beyan ediyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.” denildi.

Valilikten açıklama: Gerekli idari inceleme başlatılmıştır

Kamişli’nin olayı sosyal medya hesabından duyurması üzerine Kırıkkale Valiliği de yazılı açıklama yaptı. Olayla ilgili aynı gece şüpheli şahsın tespit edilerek yakalandığı, otel görevlisi dahil olmak üzere 2 şahıs hakkında da şüpheli sıfatıyla adli işlem başlatıldığı belirtildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kardelen Kamişli’nin sosyal medya platformlarından paylaştığı diğer iddialarla ilgili de gerekli idari inceleme Valiliğimizce başlatılmıştır. Kardelen Kamişli’ye geçmiş olsun dileklerimizle birlikte, gerekli tüm işlemlerin hassasiyetle yerine getirilmekte olduğunun bilinmesi kamuoyuna duyurulur.”