Kars Belediyesi Eşbaşkanı Bilgen: İftira ile hayır işleri kriminalize ediliyor

Kars Belediyesi, salgına karşı yaptığı dayanışma çağrılarına ilişkin belediye ve Eşbaşkan Bilgen hakkında, “organize biçimde” haber sitelerinde yer verilen asılsız haberlere ilişkin hukuki işlem başlattığını bildirdi.

Kar Belediyesi Eşbaşkanı Bilgen, söz konusu haberleri, “İftira ve düzmece senaryolar ile hayır işlerini bile kriminalize etme çaresizliği” olarak değerlendirdi.

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen

Kars Belediyesi ve Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında eş zamanlı ulusal bazı medya kuruluşlarının internet sitelerinde yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Kars Belediyesi adına yapılan açıklamada, belediye ve yönetiminin geçtiğimiz haftalarda sosyal medya adresleri üzerinden Covid-19 salgını sürecinde ihtiyaç sahibi yoksul aile ve haneler ile onlara yardım etmek isteyen kişi ve aileleri buluşturmak adına dayanışma çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

‘Aslı olmayan haberlere organize biçimde yer verildi’

Çağrının ardından günler geçtikten sonra bu sabah itibariyle bahsi geçen dayanışma çalışmasını kamuoyuna farklı maksatlarla yansıtmak istenildiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bir Kamu Kurumu olan Belediyemiz ve Eşbaşkanımız Ayhan Bilgen hakkında yıpratıcı, aslı ve gerçekliği olmayan aynı metin ve haber içeriklerine aynı saatler içinde organize biçimde, bazı ulusal medya kuruluşlarının internet haber sitelerinde ve sosyal medya adreslerinde yer verilmiştir.”

‘Hukuki işlemler başlatılmıştır’

Özellikle birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bu kritik süreçte yapılmaya çalışılan buluşturma çalışmaları hakkında kendilerinden hiçbir bilgi alınmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Yönetimimizle röportaj yapmadan gazetecilik adı altında, bilinçli karalama ve itibarsızlaştırma çabaları içine giren bu medya kuruluşları ve kişiler hakkında belediye hukuk işleri müdürlüğümüz tarafından gerekli hukuk işlemler başlatılmıştır.” denildi.

Bilgen: Hayır işlerini bile kriminalize etme çaresizliği

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, yazılı açıklamayı twitter hesabından da paylaştı. Bilgen, haklarında yapılan asılsız haberlerin linklerini de paylaşarak, “İftira ve düzmece senaryolar ile hayır işlerini bile kriminalize etme çaresizliği.” değerlendirmesinde bulundu.