Kendirli beldesi ile 4 köydeki karantina uygulaması açıklandı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Kendirli beldesi ile 4 köydeki karantina uygulamasını yazılı açıklama ile anlattı.

Açıklamada, karantina uygulamasında vatandaşlardan sağlık personellerine yardımcı olması istendi.

Rize- AA

Rize’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında merkeze bağlı Kendirli beldesi ile beldeyle yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köylerinin dün karantinaya alındığı açıklanmıştı. Karantina süreci devam eden yerleşim birimlerine ilişkin Rize Valiliği internet sayfasında yayımlanan açıklamada karantina uygulaması anlatıldı.

Vatandaşlara sağlık çalışanlarına yardım etmesi istendi

Açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında Bakanlığın bilgisi ve politikaları doğrultusunda hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşların bu hastalıktan en az etkilenmesi için bir takım tedbirler alındığı belirtildi. Bu tedbirler kapsamında Kendirli Beldesi ve 4 köyde karantina uygulaması ile sokağa çıkışların daha kontrollü yapılması kararı alındığının kaydedildiği açıklamada, karantina ve kontrollü sokağa çıkma uygulamasında vatandaşlardan sağlık çalışanlarına yardım etmesi istendi.

Açıklamada, karantina altındaki yerleşim yerlerine ilişkin uygulamalar şöyle sıralandı:

  1. Muhtarlarımız tarafından; kendi mahallelerinde oturan vatandaşlarımızdan ateş, nefes darlığı, öksürük gibi bulguları olanların adresleri İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilecektir. İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından bildirilen bu adreslere gidilerek vatandaşlarımızın kontrolleri yapılacaktır.
  2. Sağlık personeli tarafından kontroller hastalarımızın mahremiyeti de dikkate alınarak şayet evleri müsait ise evlerinin önünde, müsait değilse evlerinin içinde yapılacaktır.
  3. Sağlık personeli kontrolleri sonrasında şikâyetleri hafif olan vatandaşlarımız mutlak suretle evlerinde izolasyona alınacaktır. Sağlık personeli kontrolü sonrasında lüzumu görülen vatandaşlarımız ise sağlık tesislerine getirilecektir.
  4. Hiçbir şikayeti olmayan vatandaşlarımızın yaşadıkları evlerden bir kişi temel ihtiyaçların ( bakkal market alış verişi, ilaç vb. ) karşılanması için gerekli kişisel tedbirleri alıp sosyal mesafeyi korumak kaydı ile Kendirli Belde sınırları içinde dışarı çıkabileceklerdir.
  5. Mutlak şartla evlerinde izolasyon uygulanan vatandaşlarımızın ihtiyaçları ise 155, 156 ve 112 Nolu telefonlar aranarak bildirmeleri durumunda Vefa Sosyal Destek elemanlarınca derhal karşılanacaktır.
  6. Muhtarlarımız tarafından daha önceden bir şikayeti olmayıp da yeni şikayeti çıkan vatandaşlarımızın bilgileri de muhtarlarımız tarafından hemen Beldedeki sağlık görevlilerine veya 112’ye bildirilecektir.
  7. Belde ve bağlı köylerine kamu hizmeti veren her türlü kurum ve kuruluşların çalışanları ile Beldeye insani ihtiyaçları (ekmek fırını, ilaç, vb.) getiren kişi veya kurumların Beldeye kontrollü bir şekilde girişi sağlanacaktır.