Antep’te tutuklananların sayısı 18’e yükseldi

Antep’te HDP, DBP ve SYKP eşbaşkan ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 9 kişi daha tutuklandı.

Eş zamanlı yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 33 kişiden 18’i tutuklanmış oldu.

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 14 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında HDP, DBP ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) eski ve yeni yöneticilerinin bulunduğu 33 kişi gözaltına alınmıştı.

Dün 9 kişi tutuklandı

Dün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen HDP İl Eşbaşkanı Musa Aydın, Adnan Erol, Hurşit Besle, Abdullah Acar, Enver Özman, Sevinç Selçuk, Ömer Sungur, İbrahim Dağ ve Hasan Saran tutuklandı. 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

18 kişiden 9’u tutuklandı

Gözaltındaki 18 kişi de emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilenlerden HDP İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, DBP eski İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, SYKP İl Eşbaşkanı Ahmet Aşkar, HDP Şahinbey İlçe Eşbaşkanı Bahri Yarış, Barış Annesi Remziye Erdem, Recai Yılmaz, tıp öğrencisi Cüneyt Kaya, HDP Şahinbey İlçe Yöneticisi Remziye Kuş ile İsa Aslan tutuklandı. Diğer 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Suçlamalar

Savcılıkta ifade verenlere, 31 Mart yerel seçim sürecinde yürüttükleri çalışmalar, katıldıkları toplantılar, DTK çalışmalarında yer almaları, üyesi oldukları HDP ve DBP il binalarına gitmeleri, sosyal medya hesapları üzerinde HDP’nin yaptığı çalışmaları beğenip paylaşmaları, teknik ve fiziki takip ile telefon kayıtlarına ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi.

Kaynak: MA/AA