Kars, Ordu ve Kütahya’da karantina uygulaması

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Kars’ta bir köyde karantina uygulaması kaldırılırken, Kütahya’da bir köy, Ordu’da ise bir mahalle karantinaya alındı.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Kars Valiliğinden yapılan açıklamada, Covid-19’un yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyonun sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla Kağızman İlçesi’nin Karabağ köyünde, 3 Temmuz’da karantina uygulaması başlatıldığı anımsatıldı. Açıklamada, köyde uygulanan karantinanın kaldırıldığı kaydedildi.

Kütahya’da bir köy karantinaya alındı

Kütahya’da Domaniç Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Yeşilköy köyünde bazı kişilerin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı belirtildi. Karantinaya alınan köydeki vatandaşların ihtiyaçlarının, Domaniç Vefa Destek Birimi tarafından karşılanacağı aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“Yeşilköy’ün tamamında 9 Ağustos’a kadar giriş ve çıkışların jandarma ekiplerince kontrol altına alınmasına, Aşağı Dereyolu 1-2, Kocakır Mevkisi, Sütlük Deresi mevkisi, Fıranlar Yeşilköy Yol Ayrımı (Yassı Dere mevki) yollarının kapatılmasına karar verilmiştir.”

Ordu’da bir mahallede karantina uygulanıyor

Ordu Valiliği yaptığı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yeni kararların alındığını bildirdi. Bu kapsamda, Aybastı İlçesine bağlı Armutlu Mahallesi için ilave tedbirlerin alınmasının gerekli görüldüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Armutlu Mahallesi’nde, çeşitli sebeplerle yapılan testler sonucunda koronavirüs vakaları, olası vaka ve bunların temaslıları sonucu ev karantinasında bulunan kişiler bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda koronavirüs salgınının kontrol altına alınması amacıyla Armutlu Mahallesi Dereköy Küme Evleri mevkisinde 26 Temmuz saat 24.00’ten itibaren ikinci değerlendirmeye kadar karantina uygulanmasına karar verilmiştir.”

Kaynak: AA