Kayyım ‘heykelleri’ savundu: Gerçeğe çok uygun

DBB kayyımı Münir Karaloğlu, Diyarbakır Havalimanı mevkiinde 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilerek dikilen “heykeller”in gerçeğe uygun olduğunu savundu.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilen “heykeller”e yönelik tepkiler sürüyor. DBB’nin bir etkinliğinde konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dikilen “heykelleri” savundu.

‘Gerçeğe uygun’

Söz konusu “heykellerin” gerçeğe çok uygun olduğunu savunan Karaloğlu, yönetilen eleştirilere ilişkin, “Bırakın Diyarbakır’da karpuz tartışılsın, güzellikler tartışılsın. Diyarbakır’da arzumuz isteğimiz budur. Akşamki tartışmanın Diyarbakır’a bir zararı yok, faydası var. Eğer gerçek fotoğraflarla beraber karşılaştırırsanız, gerçeğe çok uygun olduğunu da görürsünüz. Bebeğin Diyarbakırlısı, Vanlısı, Rizelisi olmaz arkadaşlar. Dünyanın bütün bebekleri de birbirine benzer, ne olur bebekleri birbirinden ayırmayın” ifadesinde bulundu.

Karpuzun içindeki çocuk fotoğrafını hatırlatan muhabirin heykelde çocuğun yaşının büyük gözüktüğünü söylemesi üzerine Karaloğlu, “Yaşı büyük değil ya iki tane dişi var nasıl büyük olacak” dedi.

Kaldırılması istendi

Yurttaşlar, kavşağın dört noktasına dikilen, hasır bilezik, karpuzun içerisinde yer alan çocuk, halay çeken folklor ekibi ve kadayıf tepsisini gösteren kişi “heykelleri”ni, üç gündür sosyal medya mecralarında paylaşıyor. Yurttaşlar, heykelleri yaptıran kayyıma tepki göstererek, kaldırılmasını talep ediyor. 

MA / DİYARBAKIR